Sorana Cîrstea, prima reacție după eliminarea de la US Open. Ce s-a întâmplat la meciul cu Karolina Muchova. Momentul care a decis totul

Sorana Cîrstea și-a încheiat aventura la US Open în această dimineață. Românca a pierdut în sferturile de finală în fața Karolinei Muchova.

Jucătoarea de tenis din Târgoviște a dezvăluit care a fost momentul cheie al meciului. Aceasta a fost a cincea întâlnire dintre cele două.

Sorana Cîrstea, prima reacție după eliminarea de la US Open

Sorana Cîrstea nu a găsit nicio soluție în fața Karolinei Muchova, a 10-a jucătoare a lumii. Cehoaica a câștigat fără probleme, scor 6-0, 6-3, confruntarea durând o oră și 39 de minute.

După meci, Cîrstea a explicat ce s-a întâmplat. Aceasta a recunoscut că nu a reușit să joace cum și-a dorit, adversara având mereu soluții.

„Un meci dificil, cred că în seara asta Karolina a jucat foarte bine, din cele mai întâlniri în seara asta cred că a produs cel mai bun tenis. Cred că scorul este destul de dur pentru ceea ce s-a jucat, am avut foarte multe mingi de break în primul set, foarte multe oportunități pe care nu le-am fructificat…
La 3-0 un game lung, apoi la 4-0, 40-15 pe serviciul meu, cred eu că dacă acolo intram din nou în joc, să fac un 3-2, probabil că lucrurile ar fi stat altfel, dar per total în seara asta cred că a jucat mai bine decât mine, merită victoria și a reușit să vină cu soluții la toate planurile mele și, din nou, un meci nu atât de dur cum o spune scorul”, a declarat Sorana Cîrstea, pentru Eurosport.

„Cred că acel game a fost crucial”

Sorana, locul 30 WTA, a vorbit și despre momentul din primul set, unde la scorul de 3-0, a avut 9 mingi de break pe care le-a ratat. Astfel, Muchova s-a distanțat la 4-0.

„Cred că acel game a fost crucial și apoi la 3-1, cu serviciu, la 40-15, erau lucrurile altfel. Normal că am încercat să nu mă gândesc. Tot timpul încerci să te gândești la punctul următor, nu la ce a fost în urmă. Cred că am lăsat-o, s-a dus mult prea repede la 3-0. Apoi, normal, după acele două game-uri, încrederea este altfel, după ce ai 5-0, 6-0.
La fel, în setul 2, am avut câteva oportunități de care nu am profitat și la nivelul ăsta orice minge face diferența. Și cred eu că a venit astăzi și a jucat cel mai bun tenis. Eu nu am jucat atât de rău. Însă nu am fost decisivă în momentele importante, mingile de atac nu le-am fructificat și, normal, acolo s-a înclinat balanța”, a adăugat Sorana Cîrstea.