Final incendiar pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat duelul din sferturile US Open. Ce a făcut românca

Final incendiar pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat duelul din sferturile US Open. S-a aflat ce a făcut românca. Sportiva noastră s-a aflat în faţa meciului vieţii. Karolina Muchova s-a dovedit a fi însă mult mai inspirată.

Sorana Cîrstea a fost la un pas de semifinale la ultimul turneu de Mare Şlem al anului. Din păcate, adversara sa nu i-a dat nicio şansă.

Final incendiar pentru Sorana Cîrstea!

Sorana Cîrstea a început cu mare încredere duelul cu locul 10 WTA, Karolina Muchova. Din păcate, cehoaica a prins o zi fabuloasă. Practic, nu i-a dat nicio şansă româncei. Primul set a fost pierdut categoric de Sorana, scor 0-6, în 43 de minute.

Românca spera să îşi revină în setul al doilea, dar cehoaica a jucat incredibil pe toată durata partidei. Tot Muchova a fost cea care şi-a adjudecat şi setul secund, dar şi meciul. Scor final 6-0, 6-3 pentru jucătoarea din Cehia care e în semifinalele ultimului turneu de Mare Şlem al anului.

Acolo se va întâlni cu reprezentanta gazdelor, Coco Gauff, favorită nr 6. Aceasta şi-a asigura mai devreme locul în semifinale după un alt sfert încheiat cu un scor categoric. Gauff s-a distrat cu letona Jelena Ostapenko. A învins-o cu 6-0, 6-2.

La meciul Soranei Cîrstea cu Karolina Muchova, în tribunele arenei Arthur Ashe s-au aflat şi actriţa Emma Watson, celebră pentru rolul Hermione din seria Harry Potter. Mai mult, a fost prezent şi Darren Cahill, fostul antrenor al Simonei Halep.

Pentru prezenţa în sferturi, Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 455.000 de dolari şi 430 de puncte WTA. Pentru Sorana a fost prima prezenţă în sferturi la US Open şi a doua în această fază la un Mare Şlem, după Roland Garros 2009. În 2009, ea a fost învinsă în sferturi la French Open de Samantha Stosur, scor 6-1, 6-3.