Sorana Cîrstea a dat lovitura! Reuşită importantă pentru româncă. Este aproape de performanţa carierei

Sorana Cîrstea a dat lovitura! Reuşită importantă pentru româncă. Este aproape de performanţa carierei. Cea mai bine clasată jucătoare din România în clasamentul WTA are o prestaţie stelară.

Sorana Cîrstea e deja în sferturile turneului de la Dubai. Asta după un meci fabulos reuşit împotriva Donnei Vekic.

Sorana Cîrstea a dat lovitura!

Sorana Cîrstea este foarte aproape de a-şi îmbunătăţi cel mai bun loc al carierei în clasamentul WTA. Sportiva noastră, locul 22 WTA, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Dubai.

Cîrstea a învins-o în optimi pe croata Donna Vekic, numărul 31 mondial, scor 3-6, 6-3, 7-5, în două ore şi 15 minute. A fost un meci maraton pe care cea mai bine clasată jucătoare din România a reuşit să-l întoarcă.

În runda următoare, românca o va înfrunta pe favorita 7, sportiva cehă Marketa Vondrousova, locul 8 WTA. Sorana trebuie să mai urce două locuri în ierahia mondială pentru a-şi depăşi cea mai bună performanţă. Până acum, a fost cel mai sus în clasament pe poziţia cu numărul 21.

Prin accederea în sferturile de finală, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 72.965 de dolari şi 215 puncte.