Sorana Cîrstea a dat lovitura! Meci fabulos în Dubai pentru româncă. Nu i-a dat nicio şansă adversarei

Sorana Cîrstea a dat lovitura! Meci fabulos în Dubai pentru româncă. Nu i-a dat nicio şansă adversarei. Cea mai bine clasată jucătoare din România a făcut o nouă partidă solidă în faţa unei adversare mai bine clasate.

Sorana Cîrstea s-a impus în minim de seturi şi a reuşit să se califice în optimile turneului din Dubai.

Sorana Cîrstea a dat lovitura!

Sorana Cîrstea, locul 22 WTA, s-a calificat, marţi, în optimile turneului de categorie WTA 1000 de la Dubai. Cîrstea a trecut în turul doi de favorita 13, Veronika Kudermetova, din Rusia, locul 18 WTA. A făcut-o în minim de seturi, scor 6-1, 6-4. Meciul a durat o oră şi 29 de minute.

Primul set a fost fără istoric. Jucătoarea noastră s-a impus cu scorul de 4-1, după 40 de minute de joc. Cel secund a fost însă mult mai echilibrat, cu multe răsturnări de situaţie. Cele două jucătoare au câştigat, de trei ori la rând pe serviciul adversarei. Nu a fost de ajuns pentrzu rusoaică. Jucătoarea naostră a fost mai tare şi s-a impus cu 6-4 şi a obţinut calificarea în optimi.

Prin calificarea în optimi, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 36.454 de dolari şi 120 de puncte.

În optimi, românca se va duela cu croata Donna Vekic, locul 31 mondial. Aceasta a învins-o în trei seturi pe şi Arina Sabalenka, din Belarus, locul 2 mondial. A fost 6-7, 6-3, 6-0 pentru Vekic.