S-a întâmplat minunea: Dan Petrescu nu s-a mai văitat de nimic, după ce echipa lui s-a calificat greu în semifinalele Cupei! Replicile surprinzătoare ale antrenorului lui CFR

S-a întâmplat minunea: Dan Petrescu nu s-a mai văitat de nimic, după ce echipa lui s-a calificat greu în semifinalele Cupei! Replicile antrenorului lui CFR au surprins pe toată lumea.

Dan Petrescu obișnuiește să găsească pete și în soare. Culmea, după victoria muncită, greu, în Gruia, cu FC Argeș, în sferturile Cupei României, antrenorul campioanei CFR e… bucuros. Și nu are nimic de reproșat.

Petrescu, bucuros de calificare

”A fost un meci greu, în prima repriză am jucat cu mulți tineri. A fost o echipă tânără, cu jucători fără meciuri în picioare, s-a văzut asta.

După, au intrat jucătorii cu experiență, care au meciuri în picioare. Era important să nu prindem prelungiri. Mă bucur pentru această victorie. Nu am mai avut de mult timp 1-0. Mă bucură mai multe lucruri, că nu am dat gol, că am câștigat, suntem în semifinale, și că nu s-a accidentat nimeni.

Aș fi vrut să am un jucător înaintea lui Krasniqi pe teren și să intre și el după aia. El intră bine de pe bancă, dar pentru mine e titular. Au plecat Roger și Malele… Dacă erau, nu mai comentam de lot. Aici suferim noi, o să vedeți că vom suferi la schimbări.”, a spus Dan Petrescu la flash interviu, la Digi Sport.

Semifinala cu Sepsi

Sigur o mică obiecție a mai avut Petrescu, dar în treacăt. ”Mi-ar fi plăcut să fie meciul pe teren neutru. Va fi un meci care pe care. Ei au câștigat Cupa, sigur se bazează pe Cupă pentru că nu au șanse în campionat. Să vedem cum vom fi, ce lot vom avea, ce probleme vor fi.

E o perioadă bună, nu pierdem, suntem ok. Când nu pierzi, e foarte bine. Avem moral bun, suntem în obiectiv. Până acum, e un an bun, a mai spus antrenorul CFR-ului.

În semifinale, ”U” Cluj va juca împotriva UTA-ei Arad, pe Cluj Arena, iar Sepsi va primi vizita lui CFR Cluj.

Spre deosebire de sezoanele precedente, semifinalele Cupei României se vor disputa într-o singură manșă.