Nicio surpriză în competiția… surprizelor. Campioana CFR s-a calificat și reeditează în semifinale Supercupa de anul trecut, cu Sepsi OSK.

N-a fost deloc floare la ureche pentru CFR. Campioana en-titre a început privindu-și de sus adversara, o biată umbră a forței care era odată FC Argeș. Și după o remiză albă la pauză, precum zăpada care a căzut constant în prima parte, Dan Petrescu a fost nevoit să apeleze și la odihniții de pe bancă.

CFR, calificare cu emoții

”Pare primul amical din cantonament. Mă gândesc la Dan Petrescu. Nu i-o fi frig să stea pe margine 30 de minute în plus în prelungiri?”, a comentat, ironic, Gabi Balint la Digi Sport, fostul coleg de la Steaua și din Generația de Aur al ”Bursucului.

CFR Cluj nu s-a dezmorțit însă nici după pauză. Și nici când Petrescu a introdus artileria grea. Tot amorțeală, tot lipsă de reacție. A fost probabil somniferul serii pentru telespectatori.

Pentru cei care au pierdut vizionarea meciului, n-au pierdut nimic, de fapt. Ca să vă faceți o idee, campioana României a tras primul șut pe poartă în debutul reprizei secunde. Ba chiar i-a trecut glonțul pe lângă freză în minutul 75 când Garita a avut golul în bocanc.

Finala din semifinale

Și totuși, în dulcele stil petrescian, cum-necum, CFR a inventat un gol, când toată lumea blestema prelungirile. Campioana a fost salvată de preferatul lui Petrescu, Krasniqi, când mai era un singur minut din timpul regulamentar.

Și sfertul CFR –  FC Argeș s-a încheiat 1-0. Urmează semifinala cu Sepsi, adică Supercupa de vara trecută.

CFR Cluj: Sava – R. Bălan, Țiru, Kolinger, Peteleu – Braun, Hoban, Muhar, Fica – Maglica, Yeboah
Rezerve: Scuffet, Manea, Burcă, Filip, Cvek, Petrila, Krasniqi, Bîrligea, Janga
Antrenor: Dan Petrescu

FC Argeș: Micle – Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Brendon, Vianna – Jakolis, Meza Colli, Mimito, G. Crețu – Enzo
Rezerve: Micu, Njike, Oprescu, I. Șerban, Moisie, Tîrcoveanu, Bertrand, Rizzi, Garrita
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă