Radu Drăgușin se umple de bani! Suma importantă care îi intră în conturi. S-a întâmplat după ce a jucat doar 10 minute.

Radu Drăgușin, în vârstă de 21 de ani, și-a făcut debutul pentru Tottenham în meciul din deplasare împotriva echipei Manchester United, scor 2-2.

Radu Drăgușin se umple de bani!

Radu Drăgușin, fundașul central român, a pășit pe teren în minutul 85 al confruntării de pe Old Trafford și a contribuit la jocul echipei sale timp de 10 minute.

Demonstrându-și calitățile, Radu Drăgușin a realizat o intercepție, nereușind să piardă posesia mingii și nefiind driblat de niciun adversar. Performanța sa a inclus și 8 pase reușite, având un procentaj de reușită de 100%.

Radu Drăgușin a obținut un bonus de 6.000 de euro pentru contribuția sa în cele 10 minute jucate împotriva echipei Manchester United.

Radu Drăgușin a beneficiat de un bonus de 1.500.000 de euro la semnarea contractului său, iar pentru fiecare meci jucat în Premier League, el va primi câte 6.000 de euro, conform Fanatik.

Transferul lui Radu Drăgușin la Tottenham s-a realizat pentru suma de 25 de milioane de euro, la care se adaugă alte 6 milioane sub formă de bonusuri de performanță. Astfel, suma totală plătită de Tottenham pentru acest transfer se ridică la 31 de milioane de euro. Radu Drăgușin a devenit cel mai scump fotbalist român din istorie.

Fundașul român a semnat un contract valabil până pe 30 iunie 2030 și va beneficia de un salariu anual de 2,8 milioane de euro.

Radu Drăgușin, al 882-lea jucător al celor de la Tottenham

După cele 10 minute jucate în ultima parte a meciului cu Manchester United, Tottenham i-a alocat lui Radu Drăgușin numărul istoric 882. Acesta devine al 882-lea jucător care a debutat pentru echipa de seniori a clubului londonez.

„Timo Werner și Radu Drăgușin au primit numerele ‘de moștenire’. După ce nou-veniții din ianuarie și-au făcut debutul în Premier League, în remiza cu Manchester United, scor 2-2.

O inițiativă a clubului lansată în noiembrie 2023. Aceasta prevede alocarea propriului număr, în funcție de data debutului, jucătorilor din istoria noastră care fac o apariție competitivă la seniori. Lui Timo i s-a atribuit numărul 881. În timp ce Radu a luat numărul 882.

Timo e împrumutat de la echipa germană RB Leipzig. A avut debutul complet pe Old Trafford, jucând cu 83 de minute înainte de a fi înlocuit de Bryan Gil. E un jucător căruia nu-i este străin Premier League-ul. A fost o primă evoluție destul de încurajatoare pentru internaționalul german în Lilywhite. Deoarece a oferit un assist pentru golul egalizator marcat de Rodrigo Bentancur în repriza a doua.

Radu, între timp, a început jocul pe banca de rezerve. Sosit joi de la Genoa, fundașul central a luat viață în fotbalul englez. Când a intrat de pe bancă în ultimele cinci minute ale unei ciocniri frenetice din nord-vest”, au transmis cei de la Tottenham, pe site-ul oficial, după meciul de debut al lui Radu Drăgușin.