Probleme mari pentru Dan Petrescu! Ce a făcut echipa românului în meciul anului. Au scăzut şansele de calificare în semifinalele Ligii Campionilor Asiei. Situația a luat o întorsătură neașteptată.

Veste greu de digerat pentru Dan Petrescu! Jeonbuk, echipa pregătită de către român, a ratat victoria în ”sferturi”.

Probleme mari pentru Dan Petrescu!

Jeonbuk a obținut un egal în duelul cu Ulsan, 1-1 pe teren propriu, în turul sferturilor de finală din Liga Campionilor Asiei!

Formația pregătită de către Dan Petrecu a deschis scorul partidei în minutul 4. Song Min-Kyu a fost cel care a asigurat punctul formației. În minutul 24, Orobo a ratat șansa dublării avantajului. Șutul brazilianului a aterizat direct în bara transversală.

Rivala a egalat prin Lee Myung-Jae, aproape de finalul reprizei secunde. Tabela de marcat a a afișat scorul final, 1-1.

”Am avut doar trei zile să ne odihnim!”

Înaintea partidei cu Ulsan, 1-1, Dan Petrescu s-a declarat deranjat de faptul că formația sa resimte o stare de oboseală acută, blamând programul încărcat al echipei.

”După meciul jucat pe 1 martie, am avut doar trei zile să ne odihnim. Nu este suficient, dar vreau să obținem un rezultat bun în sferturi și să ne apropiem de finală.

Pe lângă faptul că suntem motivați de biletul la Cupa Mondială a Cluburilor pus în joc, doar faptul că întâlnim o echipă precum Ulsan reprezintă o sursă de motivație!”, spunea Dan Petrescu la conferința de presă, conform chosun.com.

Echipa care se va califica în semifinalele Ligii Campionilor Asiei, se va stabili în urma returului, care se va disputa pe terenul celor de la Ulsan, pe data de 12 martie, de la ora 12:00.

Până atunci, Jeonbuk se va mai duela cu Suwon, duel din cadrul campionatului intern al Asiei, programat pe data de 9 martie, de la ora 07.00.