Final incendiar în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-UTA. Ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic în derby-ul supravieţuirii pentru fosta echipă

Final incendiar în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-UTA. Ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic în derby-ul supravieţuirii pentru fosta echipă. A fost o dispută crucială pentru gazde care sunt pe o poziţie periculoasă.

De partea cealaltă, UTA lui Mircea Rednic a venit în Moldova cu un singur obiectiv. Salvaţi matematic de la retrogradare şi fără licenţă de Europa, arădenii vor să câştige play-out-ul de Superliga.

S-a terminat Poli Iaşi-UTA

Oamenii lui Tony au încercat să câştige, pentru a mai spera la un loc în Superliga şi în sezonul viitor. Prima repriză a fost fără ocazii de gol, dar băieţii lui Mircea Rednic şi-au dat drumul la joc în partea a doua.

După o fază bună creată de Rareş Pop, Ezekiel a deschis scorul în minutul 62. Pe final, în minutul 84, Luckassen a dublat avantajul oaspeţilor. Sco final Poli Iaşi-UTA 0-2 şi UTA lui Mircea Rednic revine pe primul loc în play-out-ul de Superliga. De partea cealaltă, gazdele sunt pe ultimul loc în Superliga, la egalitate de puncte cu cei de la Dinamo.

Poli Iași – UTA, echipele de start

Poli: Lung – Todoroski, F. Ilie, Bouhenna, Ispas – A. Roman, Bordeianu, Marchioni, Ștefanovici – Buș, Bettaieb
Rezerve: Ailenei, Martac, Allanzinho, Jatoba, A. Ciobanu, Harrison, Itu, Kabran, Katanec, Saghiri, Samayoa
Antrenor: Tony da Silva

UTA: Iacob – Rodrigues, Conte, Stolnik, Lawrence – Micovschi, C. Mihai, Vulturar – R. Pop, Luckassen, Omondi
Rezerve: Kucher, Căpușă, A. David, Esekiel, Iurasciuc, A. Lopez, Stahl, Trif, Tudorie
Absenți: –
Antrenor: Mircea Rednic

Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti). A1: Constantinescu Andrei (Bucureşti), A2: Vişan Florian Alexandru (Galaţi)
Arbitru VAR: Marcu Claudiu (Constanţa). Arbitru AVAR: Filip Alexandru (Constanţa)