Nicolae Stanciu, demoralizat după înfrângerea cu Columbia! Căpitanul României trage un semnal de alarmă. Ce trebuie să se întâmple la EURO 2024

Lui Nicolae Stanciu nu i-a picat deloc bine înfrângerea cu Columbia. Căpitanul naționalei României a tras trage un semnal de alarmă și a spus ce trebuie să se întâmple la EURO 2024.

Tricolorii au pierdut la limită amicalul disputat marți seară împotriva Columbiei, scor 2-3, pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid.

Nicolae Stanciu, demoralizat după înfrângerea cu Columbia

Căpitanul României a fost sincer după meciul pierdut cu naționala Columbiei și a recunoscut că adversarii au meritat victoria. Sud-americanii au deschis rapid scorul, în minutul 6, prin Cordoba. Jhon Arias a marcat pentru 2-0 în minutul 36. Asprilla a marcat cel de-al treilea gol în minutul 80. Tricolorii au avut forța să revină. Ianis Hagi a micșorat diferența, pentru ca Tănase să stabilească scorul final.

„A fost un meci plăcut pentru spectatori, ne bucurăm că au fost foarte mulți români în tribune. Un meci bun, în care am vrut să ne vedem nivelul. Dar din păcate trebuie să recunoaștem că ne-au fost superiori și că au meritat victoria. Erau neînvinși de mai mult timp decât noi.

Dar cred că, până la urmă, și acest amical ne ajută. Am avut momente bune. Cu siguranță ne vom regla până la campionatul european. Asta le-am zis colegilor, că până la confruntarea cu noi aveau 20 de meciuri fară înfrângere. E păcat că azi s-a întrerupt seria noastră, dar oricând poate veni un moment din ăsta. Nu trebuie neapărat să facem o statistică, era mai important jocul. Cred c-au fost două jocuri bune și cel din urmă ne-a testat foarte mult.

N-am intrat cu gândul să ne apărăm, dar câteodată… Au arătat că formează o echipă puternică și așa vrem și noi să ajungem pe viitor. Important e că au prins minute aproape toți jucătorii.

Am văzut că s-a calificat Ucraina, la EURO vor fi meciuri mult mai strânse, mai echilibrate. Nu știu sigur dacă există o favorită certă a grupei”, a declarat Stanciu, la finalul meciului.