Edi Iordănescu, la capătul răbdării! Ce le-a transmis tricolorilor după meciul cu Columbia: ‘Nu poţi să te menţii dacă nu ai jocuri’ + Ce spune despre Ianis Hagi

Edi Iordănescu, la capătul răbdării! S-a aflat ce le-a transmis tricolorilor după meciul cu Columbia. România a pierdut amicalul anului, contra sud-americanilor, scor 2-3. Este nemulţumit că majoritatea jucătorilor din străinătate sunt rezerve eterne la cluburi.

Edi Iordănescu este extrem de nemulţumit de evoluţiile rare ale tricolorilor din străinătate. Le-a spus clar. Trebuie să joace pentru a putea avea evoluţii bune la EURO 2024.

Edi Iordănescu, la capătul răbdării!

„E un test important, cel mai bun de când sunt eu la naţională. Am întâlnit o forţă mondială, o echipă completă. Nu puteam să îi punem la pământ. Columbia e o echipă completă. Au bătut Spania, Germania Brazilia. A fost un test util, de maturitate. Să ne verificăm unde suntem.

Am testat cât mai mult, am experimentat lucruri. Mă bcuur că echipa nu a cedat. Echipa nu renunţă, indiferent de moment şi de scor. Să avem mai multă încredere şi curaj ca în prima repriză. Când iei gol în minutul 5 te scutură un pic emoţional. Am făcut greşeli la circulaţia mingii în prima repriză. Fiecare să-şi asume că nu pierde mingea. Am avut situaţii şi asta e o supărare.

Apoi, banca a intrat bine, a impactat, au marcat. Nu sunt mulţumit de rezultat, ci de efort. Echipa arată că dă tot ce e mai bun. Am rulat jucători, am experimentat, au fost şi riscuri. Să vedem ce soluţii pregătim pentru EURO 2024″, a spus Edi Iordănescu, la finalul meciului.

Apoi, le-a dat ordin tricolorilor din străinătate. Trebuie să se impună la cluburi. Să aibă meciuri în picioare înaintea turneului final din Germania. Spune că Ianis Hagi e excepţia. „Băieţii să se impună la cluburi pentru EURO. Nu poţi să te menţii dacă nu ai jocuri. Ianis e excepţia. A început bine şi la Bucureşti şi aici. Raţiu trebuie să joace la club. Am făcut paşi. Am mers la mai bine, dar jucăm mai puţin”, a spus selecţionerul, care s-a referit şi la Denis Drăguş.

„Drăguş e atacant stânga. Dă randament foarte bun. Poate să joace şi atacant. E bine că avem soluţii. E foarte important. Credem foarte tare.

Mă rog la Dumnezeu să fie sănătoşi. Să aibe forţa să aibă minute, să joace la club. Echipa naţională e în creştere. Poate să facă o figură frumoasă la european”, a mai spus Edi Iordănescu.