Naţionala de rugby a învins Uruguay, scor 30-22, într-un meci test disputat la Montevideo

Naționala de rugby a României a câștigat primul meci test din dubla cu Uruguay, impunându-se duminică seară cu 30-22 (17-3) în fața Los Teros la Montevideo. Stejarii au câștigat și Trofeul Banco Santander, pus în premieră în joc în întâlnirile dintre cele două echipe, informează rugbyromânia.ro, potrivit mediafax.

România a început în forță partida de pe Estadio Charrua, punând presiune pe adversari, reușind chiar în primele minute să câștige o tușă pe repunerea adversă. De altfel, Stejarii au și deschis tabela, în minutul 4, după o pătrundere în forță în 22-ul advers a lui Tudor Butnariu, care i-a pasat lui Alexandru Bucur, acesta marcând eseu la centru. Gabriel Rupanu a transformat, 7-0.

Los Teros au șansa de a reduce ecartul, însă Felipe Etcheverry ratează o lovitură de pedeapsă dintr-o poziție favorabilă.

Din minutul 13, România a rămas în 14 jucători după ce Tudor Butnariu a primit cartonaș roșu pentru placaj periculos. Pentru a putea lega grămezile și a avea jucător de linia 1, pe teren a intrat Eugen Căpățână în locul lui Johan Van Heerden.

Deși în inferioritate numerică pe teren, Stejarii continuă să atace și reușesc al doilea eseu. În minutul 14, după mai multe pase la linia de 22 a sud-americanilor, Vlăduț Popa îl deschide foarte bine pe Alexandru Bucur care pătrunde printre trei adversari și îi pasează lui Gabriel Rupanu venit la suport, acesta și marcând. Rupanu își transformă apoi încercarea, pentru 14-0 în minutul 20.

Uruguaienii atacă și pun presiune, însă Stejarii se apără foarte bine și închid toate culoarele. România mută jocul iarăși în 22-ul advers, iar presiunea constantă pe care o pune pe sud-americani îi determină pe aceștia să greșească, Agustin Ormaechea primește cartonaș galben.

Stejarii forțează minute bune al treilea eseu, însă pătrunderile lui Apostol, Balan și Sobota sunt oprite, astfel că, în cele din urmă, se optează pentru lovitura de pedeapsă, care aduce încă trei puncte, aceasta fiind transformată de Rupanu, pentru 17-0, minutul 33.

Finalul primei părți a aparținut gazdelor care au forțat marcarea primului eseu, însă după mai multe acțiuni, neputând să treacă de apărarea Stejarilor, optează și ei pentru lovitura de pedeapsă, transformată de Felipe Berchesi, care stabilește și scorul pauzei, 17-3.

Los Teros au început în forță repriza secundă, în primele 5 minute stând practic în terenul de 22 al Stejarilor, forțând prima încercare. Mihai Lămboiu vede și el cartonașul galben astfel că România rămâne în 13 jucători.

Profitând de acest avantaj, gazdele reușesc să culce balonul în terenul nostru de țintă după o tușă bătută bine de German Kessler, prinsă de Diego Magno, după care balonul ajunge la Santiago Civetta care marchează, 17-8.

România reușește să păstreze ecartul, 2 minute mai târziu, Gabriel Rupanu transformă o lovitură de pedeapsă, 20-8.

Los Teros continuă să domine și reușesc să marcheze două eseuri în trei minute, prin Manuel Ardao și Rodrigo Silva, ambele transformate de Felipe Berchessi, trecând la conducere, 22-20, în minutul 58.

Stejarii nu renunță la luptă și mută jocul terenul advers forțând eseul, dar nu reușesc să treacă de apărarea Los Teros. Matias Benitez vede însă cartonașul galben, cele două echipe fiind pentru 10 minute la egalitate numerică.

În minutul 70, după mai multe acțiuni de atac, Stejarii reușesc să preia din nou conducerea, prin Rupanu, care transformă o penalitate, 23-22.

Sfârșitul de meci aparține României care pune presiune și reușește să se desprindă pe tabelă printr-un nou eseu, marcat cu molul de margine, Cristi Boboc concretizând efortul echipei. Vlădut Popa transformă și închide tabela, 30-22 pentru România.

Duminica viitoare, pe 17 iulie, la ora 21:35, va avea loc a doua întâlnire din cadrul turneului din America de Sud.