Meci cu scandal în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-Dinamo. Sebastian Colţescu a mai distrus o partidă + Ce au făcut oamenii lui Zeljko Kopic

Meci cu scandal în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-Dinamo. Sebastian Colţescu a mai distrus o partidă. A fost o dispută exact precum locurile ocupate în clasamentul Superligii de către cele două echipe.

Sebastian Colţescu a făcut praf CFR Cluj-FCSB, acum s-a remarcat în mod negativ şi în derby-ul ultimelor clasate.

S-a terminat FC Botoşani-Dinamo

Meciul dintre ultimele clasate din Superliga a fost unul de Divizia B. Dinamo şi Botoşani nu au arătat aproape nimic într-un meci întreg. Doar reuşita lui Denis Politic a luminat meciul din Moldova. Acesta a deschis scorul în minutul 23, cu un şut de senzaţie.

Cei 2940 de spectatori prezenţi la meci, număr oficial, au sperat o singură dată în acest meci. În minutul 33, Kablan N’Goma a pătruns în careul „câinilor”. A dat mingea printre Politic și Josue Homawoo. Cel din urmă l-a călcat pe piciorul drept, apoi i-a pus și o piedică. Colțescu a adormit, la fel şi cei din camera VAR. Nu s-a dictat penalty.

Pe final, Abdallah a făcut 2-0 după ce a râs apărarea celor de la FC Botoşani. Scor final FC Botoşani-Dinamo 0-2 şi jucătorii lui Zeljko Kopic obţin prima victorie în Superliga de asta vară încoace. Gazdele rămân fără victorie în 20 de etape.

FC Botoșani – Dinamo, echipe de start:

Botoșani: Ducan – Benzar, Sadiku, Pius, Țigănașu – G. David, Dican, Florescu – N’Goma, Ilicic, Pinson
Rezerve: Ureche, Șeroni, Dragu, Casap, Petro, Cioiu, I. Dragomir, Adams, Drole
Antrenor: Mihai Ciobanu

Dinamo: Golubovic – Lucas, Patriche, Homawoo – C. Costin, Iglesias, Ilic, Bordușanu – Ghezali, Gregorio, Politic
Rezerve: Began, Bena, Giafer, Moura, N. Roșu, Borcea, Abdallah, Țîră, D. Irimia.
Absenți: Bani, Amzăr (suspendați), Larrucea (accidentat)
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion: Municipal (Botoșani)
Arbitru: Sebastian Colțescu; A1: Sebastian Gheorghe; A2: Alexandru Cerei; Arbitru VAR: Horațiu Feșnic; Asistent VAR: Ovidiu Artene