Lovitură teribilă pentru Adrian Mutu! S-a terminat Rapid-Hermannstadt. Penalty ratat în prelungiri

Hermannstadt a dat lovitura în Giulești. A învins Rapid cu 1-0, iar elevii lui Adrian Mutu ratează ocazia să se apropie de liderul din Superliga.

Rapid este pe locul 4 cu 52 de puncte, la 9 puncte de liderul Farul.

Rapid a avut primele ocazii, dar oaspeții au fost cei care au deschis scorul în minutul 32. Silviu Balaure a marcat după ce a deviat în poartă o minge din șase metri. În minutul 35, arbitrul a acordat penalty pentru Hermannstadt, pentru henț la Alex Ioniță, dar după consultarea VAR a revenit asupra deciziei.

Adrian Mutu nu a rezistat, iar la pauză a făcut nu mai puțin de patru schimbări.

În repriza a doua, Valentin Costache a trimis mingea în poartă, însă a fost semnalată o poziție de ofsaid la Marko Dugandzic.

Rapid a primit un penalty în prelungirile partidei. Dugandzic a executat lovitura de pedeapsă, dar Karlo Letica a apărat.

Rapid – Hermannstadt, echipe de start

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, C. Ignat, J. Morais – Emmers, Crepulja, A. Ioniță II – Papeau, Luckassen, Ongenda
Rezerve: Drăghia, P. Iacob, Dr. Grigore, Onea, Al. Albu, Pănoiu, Kait, Costache, Dugandzic
Antrenor: Adrian Mutu

Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Biceanu, Sota Mino – Balaure, Limaj, C. Popescu – D. Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Medina, Antoche, Alhassan, Oroian, Bărbuț, Dr. Iancu, G. Iancu, Babic
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Superbet Arena-Giulești
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova – Dolj), A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) Arbitru VAR: Dima Iulian (Bucureşti), Arbitru AVAR: Marchidanu Marius Cristian (Brăila)