Karim Benzema, performanță fabuloasă: și-a scris numele cu litere de aur în istoria lui Real Madrid

Karim Benzema este liderul absolut al celor de la Real Madrid, iar performanțele sale sunt cu adevărat remarcabile.

Benzema a marcat, în meciul contra celor de la Atlethic Bilbao, golul cu numărul 228, în tricoul ”blanco”.

Scrie istorie la Madrid

Cu acest gol, Karim Benzema l-a depășit pe legendarul Alfredo di Stefano și l-a egalat pe Raul Gonzales, în topul marcatorilor all-time pentru Real Madrid, informează Marca.

Primul loc este ocupat de Cristiano Ronaldo, care a marcat 311 de goluri, în La Liga.

Pentru Benzema este greu să îl ajungă pe Cristiano Ronaldo, dar și-ar putea consolida poziția secundă în clasamentul marcatorilor pentru Real Madrid.

Evoluțiile lui Karim Benzema i-au adus mult râvnitul ”Balon de Aur”. Francezul a fost decisiv pentru câștigarea trofeului Uefa Champions League, în sezonul trecut.

De asemenea, francezul este principalul om de gol al Madridului și asigură o rată extrem de ridicată în fiecare sezon.

Căpitanul echipei madrilene are 9 goluri în 10 meciuri de campionat. Trebuie menționat că în turul acestui campionat, Benzema a fost accidentat și a ratat o serie de meciuri.

În acest sezon, Karim Benzema se luptă cu ”bombardierul” Robert Lewandovski pentru trofeul de golgheter. Polonezul are 13 goluri marcate pentru Barcelona, dar nu a absentat la fel de mult ca Benzema.

Real Madrid, victorie la Bilbao

Real Madrid a învins duminică, în deplasare, la Bilbao, pe Athletic, scor 2-0, în etapa a 18-a din La Liga.

Karim Benzema nu s-a dezminţit nici de această dată şi a înscris în poarta victimei sale preferate din La Liga – Athletic Bilbao. Francezul a deschis scorul în minutul 24. Partida s-a jucat, în continuare, pe contre. Gazdele au alergat după egalare, dar cei care au înscris au fost madrilenii, care au stabilit scorul final în minutul 90, prin şutul imparabil al lui Kroos.

Realul s-a impus cu 2-0 şi rămâne pe locul secund în La Liga, cu 41 de puncte, la numai trei puncte distanţă de liderul FC Barcelona.

Athletic Bilbao este pe locul 8, cu 26 de puncte.