Irina Begu, pe urmele Soranei Cîrstea! Performanţă importantă pentru româncă. Urmează un duel de cinci stele cu cea mai bogată jucătoare de tenis. Begu s-a impus fără probleme în partida din 16-imi.

Dacă Sorana Cîrstea a decis să se retragă de la Charleston, Irina Begu face senzaţie la turneul american.

Irina Begu, pe urmele Soranei Cîrstea!

Irina Begu, locul 34 WTA şii cap de serie 15, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Charleston, cu premii totale de 780.000 de dolari. Românca s-a impus fără probleme în duelul cu localnica Sofia Kenin, numărul 142 mondial.

A fost 6-1, 6-4 pentru româncă într-o partidă care a durat o oră şi 22 de minute. În faza următoare, românca o va întâlni pe favorita principală a turneului de la Charleston, americanca Jessica Pegula, locul 3 WTA. Prin calificarea în optimi, Begu şi-a asigurat un premiuu de 9.340 de dolarii şi 55 de puncte.

Jessica Pegula este considerată cea mai bogată jucătoare din circuitul WTA. Asta nu pentru premiile câştigate din teni. Pegula face parte dintr-o familie extrem de bogată.

Este a treia oară consecutiv când Irina ajunge în optimile de la Charleston. La turneul din Statele Unite, cea mai bună performanță a ei sunt sferturile de finală. A reuşit aceste performanţe în trei ani consecutivi, 2015, 2016 și 2017.