Final incendiar în Ardeal! S-a terminat U Cluj-Dinamo. Ce au făcut oamenii lui Zeljko Kopic

Final incendiar în Ardeal! S-a terminat U Cluj-Dinamo. Ce au făcut oamenii lui Zeljko Kopic într-un dintre meciurile cruciale pentru câini în lupta pentru evitarea retrogradării din Superliga.

Oamenii lui Zeljko Kopic erau obligaţi să câştige în Ardeal, pe terenul fraţilor de la U Cluj. Asta pentru a mai spera la salvare.

S-a terminat U Cluj-Dinamo

Cei de la U Cluj au început meciul mai bine şi au deschis scorul foarte repede. Daniel Popa a marcat după doar 5 minute. Apoi, jucătorii lui Ioan Ovidiu Sabău au avut mai multe şanse de a-şi dubla avantajul. Le-au tratat însă cu lejeritate.

Jucătorii lui Zeljko Kopic au reuşit să egaleze la primul şut pe poartă. Bani a marcat în minutul 37. Imediat după reluare, Milanov a făcut 2-1 pentru câini. Avantajul oaspeţilor a durat doar până în minutul 61.

Oancea a beneficiat de gafa uluitoare a lui Golubovic şi a marcat pentru 2-2. Cei 8.388 de fani, cifră oficială, prezenţi pe stadion nu s-au bucurat prea mult. Asta datorită frăţiei dintre cele două galerii. În minutul 87, Pavicic a făcut 3-2 pentru Dinamo.

Asta după ce a profitat de faptul că apărarea şepcilor roşii a dormit, iar Gorcea a ieşit total aiurea din poartă. Nici nu au pus bine mingea la centru şi gazdele au şi egalat. După un corner, Bic a făcut 3-3. Scor final U Cluj-Dinamo 3-3 şi câinii urcă pe loc de baraj în Superliga. De partea cealaltă, oamenii lui Sabău au jucat iar prost şi parcă nici nu se mai gândesc la barajul de Conference League.

U Cluj – Dinamo, echipe de start

U Cluj: Gorcea – Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu – Silaghi, Bic, Nistor – Roguljic, Anselmo, D. Popa
Rezerve: Germonas, Chinteș, Techereș, Roger, Simon, Grobry, Pănoiu, Ilie, Chirilă
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – De Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Politic – Bani, Gregorio
Rezerve: Răilean, Iglesias, D. Irimia, Ilic, Bordușanu, Neagu, R. Grigore, A. Irimia, N. Roșu, Amzăr. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei). Asistenți: Daniel Mitruți (Craiova), Alexandru Vodă (Alba Iulia)
Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari). Asistent VAR: Raul Ghiciulescu (Lugoj)