Ion Crăciunescu s-a dezlănţuit! Greşeală de arbitraj imensă la FCSB-CSU Craiova. A influenţat rezultatul

Ion Crăciunescu s-a dezlănțuit! Fostul mare arbitru internațional a vorbit despre arbitrajul partidei dintre FCSB și CSU Craiova. Partida a contat pentru prima etapă a play-off-ului din Superliga.

Crăciunescu este de părere că FCSB a fost privată de o lovitură de la 11 metri, după contactul lui Andrei Ivan cu Malcom Edjouma.

Ion Crăciunescu a sesizat o gafă imensă

Ion Crăciunescu a vorbit despre imensa greșeală de arbitraj din repriza secundă. Fostul arbitru nu înțelege de ce arbitrul central l-a sancționat pe Edjouma pentru simulare, în condițiile în care între Andrei Ivan și jucătorul celor de la FCSB a existat un contact clar.

„Eu spun că a fost penalty. Ce să înțelegem? Că este o luptă corp la corp? Ivan vine din spate și-l aruncă pe Edjouma. Îl interesează mingea sau altceva? Poate le-a spus arbitrul, ’stați că am văzut eu’!

În loc de penalty, primești un galben. Păi. eu dacă eram jucător… Pentru ce a primit galben aici Edjouma? Nu e simulare, e și împingere, îl și agață cu piciorul”, a spus Ion Crăciunescu, în cadrul unei emisiuni la Digisport.

Jucătorii de la FCSB au mai reclamat două faze care, potrivit lor, nu au fost judecate corect de către brigada de arbitri. În minutul 56, după un corner executat de Sorescu, Mitrea a lovit mingea cu capul, dar și cu mâna. De asemenea, în minutul 68 , Alexandru Crețu l-a lovit cu cotul pe Iulian Cristea, dar jocul a fost lăsat să continue.

În cele din urmă, partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Dacă FCSB primea penalty în momentul respectiv, soarta meciului se schimba drastic, dar, în cele din urmă greșeala de arbitraj a influențat grav partida.