Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-CFR Cluj. Ce au făcut oamenii lui Costel Gâlcă în derby-ul pentru locul 2

Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-CFR Cluj. Ce au făcut oamenii lui Costel Gâlcă în derby-ul pentru locul 2. A fost o dispută crucială pentru ambele echipe pentru un loc de Conference League.

Prima repriză a fost una echilibrată. Oamenii lui Costel Gâlcă puteau deschide scorul prin Markovic, dar Sava a fost la post.

S-a terminat CSU Craiova-CFR Cluj

Partea secundă le-a aparţinut însă oaspeţilor care au ratat ocazii pe bandă rulantă. Ciprian Deac sau Michael au ratat din poziţii bune. Până la urmă ardelenii au deschis scorul în minutul 70.

Nou intratul Bîrligea a deschis scorul după o gafă de judeţ în apărarea gazdelor, spre disperarea celor 7.549 de spectatori prezenţi în tribunele stadionului. Pe final, Soiri putea egala, dar Sava a respins miraculos. Scor final CSU Craiova-CFR Cluj 0-1 şi cele două echipe au câte 34 de puncte şi împart locurile 3 şi 4 în Superliga.

CSU Craiova – CFR Cluj, echipele de start:

CSU Craiova (4-2-3-1): L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Bancu – Crețu, Mekvabishvili – Baiaram, Houri, Ivan – Markovic
Rezerve: Lazar, Căpățână, Soiri, Raul Silva, Ndong, Mateiu, Danciu, Bana, Cîmpanu, Blesa
Antrenor: Constantin Gâlcă

CFR (4-3-3): Sava – Camora, Kresic, Boben, Mogoș – Muhar, Keita, Tachtsidis – Deac, Michael, Otele
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Manea, Ajeti, A. Radu, Aussi, R. Filip, Fica, El Kaddouri, Avounou, Serebe, Bîrligea
Antrenor: Francisc Dican

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei). A1: Vasile Marinescu (Bucureşti), A2: Marius Marica (Bistriţa)
Arbitru VAR: George Vidican (Satu Mare). Arbitru AVAR: Ciprian Danşa (Satu Mare)