Gică Hagi a dat lovitura! S-a terminat Farul-Petrolul. Denis Alibec a făcut, din nou, spectacol

Farul a câștigat meciul cu Petrolul, scor 2-0, în runda cu numărul 26 din Liga 1. Echipa lui Gică Hagi este pe primul loc în clasament cu 55 de puncte.

Farul a început în forță și a avut o primă ocazie în minutul 8. Băluță a expediat o pasă superbă pentru Alibec, atacantul a șutat din unghi, însă Leitner a respins. După un minut, Kiki și-a încercat și el norocul.

Elevii lui Hagi au deschis scorul în minutul 28. Borza i-a pasat lui Alibec, iar acesta a deviat cu călcâiul pentru Louis Munteanu, care a marcat. Până la finalul reprizei constănțenii au mai avut câteva ocazii.

Constănțenii au primit un penalty în repriza a doua după ce Grozav l-a călcat pe Alibec în careu, iar atacantul a marcat pentru 2-0.

Farul – Petrolul, echipe de start:

Farul: Aioani – Kiki, Larie, M. Popescu, Borza – Artean, Nedelcu, T. Băluță – A. Mazilu, D. Alibec, L. Munteanu
Rezerve: Buzbuchi – Baravykas, Sîrbu, Boli, Grameni, Casap, Mateus, Sali, Morar
Antrenor: Gheorghe Hagi

Petrolul: Leitner – Meijers, Mathaus, Papp – Borța, Seto, Jair, Țicu – Pashov, R. Moldoveanu, G. Grozav
Rezerve: Vâlceanu – C. Achim, Tudor, Bucur, Doua, M. Bratu, L. Dumitriu, Purtic, Rădulescu
Antrenor: Florin Pîrvu

Stadion: Academia Gheorghe Hagi (Ovidiu)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe) / Arbitru VAR: Costreie Sorin (Buftea), Arbitru AVAR: Orbuleţ Mircea (Bucureşti)