Final pe muchie de cuțit în Covasna! S-a terminat Sepsi – Farul. Un nou pas fals pentru echipa lui Gică Hagi

Sepsi și Farul au terminat la egalitate, scor 1-1, în primul meci din etapa a treia a play-off-ului Superligii. Covăsnenii au avut două goluri anulate.

Echipa lui Gică Hagi este pe locul 5 cu 26 puncte în timp ce covăsnenii ocupă poziția a 6-a cu 24 de puncte.

Sepsi – Farul 1-1

După mai multe ocazii de ambele părți, Sepsi a deschis scorul în minutul 40, prin Oroian.   Reușita a fost anulată însă pentru fault în atac. Patru minute mai târziu, oaspeții au deschis scorul după o execuție superbă a lui Louis Munteanu.

În prelungirile primei reprize, covăsnenii au restabilit egalitatea prin Safranko. În minutul 58, Sepsi a marcat, prin Dumitrescu, dar golul a fost, din nou anulat.

Sepsi – Farul, echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Oroian, Ninaj, Kecskes, D. Ciobotariu – K. Varga, N. Păun, Dumitrescu – Kallaku , Safranko, Ștefănescu
Rezerve: Dinu Moldovan – Gedo, Oteliță, F. Ștefan, Popșa, Alimi, Rondon, R. Varga, Degeljuh, Aganovic
Antrenor: Bernd Storck

Farul Constanța: Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Dănuleasa, Dussaut – C. Ganea, Queiros, Grameni – Grigoryan, L. Munteanu, I. Cojocaru
Rezerve: Mușat, Grosu, Gustavo Marins, Sîrbu, Nedelcu, N. Popescu, Casap, Stoian, Vînă, Andronache, Rivaldinho
Antrenor: Gheorghe Hagi
Stadion: Sepsi Arena, Sfântu Gheorghe
Arbitru: Andrei Chivulete (București) / A1: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava) / A2: Andrei Constantinescu (București) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) / R1: Iulian Dima (București) / Observator arbitri: Andrei Ioniță (București)