Final încins pe Cluj Arena. S-a terminat U Cluj – Petrolul

U Cluj și Petrolul au încheiat la egalitate, scor 0-0, într-un meci din etapa a 16-a din Superligă. Ambele echipe pot să fie depășite în clasament până la finalul acestei etape.

Ploieștenii sunt pe locul 6 cu 22 de puncte în Superliga, în timp ce U Cluj este pe 9, cu 20 de puncte.

Gazdele au avu o primă ocazie în minutul 15, dar Ianis Stoica a irosit-o. A reluat cu capul pe lângă poartă. În minutul 27, Daniel Popa a trimis mingea cu o lovitură de cap, însă portarul Petrolului a respins în corner.

În ultimele minute ale primei reprize, elevii lui Ioan Sabău au cerut un penalty pentru un henț comis de Huja. Fundașul ploieștenilor și-a șutat mingea în mână, dar nu a fost sancționat.

Alexandru Musi a ratat o șansă importantă pentru Petrolul în minutul 56. După câteva minute, clujenii au rămas în 10. Valentin Gheorghe a văzut cartonașul roșu. Diomande a șutat puternic în minutul 74, dar Iliev a reușit să respingă cu greu.

U Cluj – Petrolul, echipe de start

U CLUJ: Iliev – Oancea, Pițian, Mitrea, Vătăjelu – Cîmpanu, Grobry, Nistor, Simion – Popa, Stoica
REZERVE: Gorcea, Miron, Filip, Fossati, Ilie, Manu, Peteleu, Silaghi, Gheorghe
ABSENȚI: Chipciu (suspendat)
ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

PETROLUL: Zima – Dumitriu, Pedro, Meijers, Huja – Doua, Jefferson, Diomande, Jair – Musi, Grozav
REZERVE: Eșanu, Garutti, Radu, Seto, Abuashvili, Rădulescu, Vraciu, Răducan, Roman
ABSENȚI: Papp, Țicu (suspendați), Hanca (accidentat)
ANTRENOR: Florin Pârvu