Final incendiar la Ovidiu! S-a terminat Farul-HJK Helsinki. Echipa lui Gică Hagi, aproape de grupele Conference League

Final incendiar la Ovidiu! S-a terminat Farul-HJK Helsinki. Echipa lui Gică Hagi rămâne în cărţile calificării. A fost un meci mult mai greu decât s-ar fi aşteptat toată lumea pentru campioana Superligii.

Farul lui Gică Hagi a pornit ca favorită disputa cu finlandezii, dar meciul a fost unul dificil pentru constănţeni.

S-a terminat Farul-HJK Helsinki

Echipa lui Gică Hagi a început meciul mai bine, dar ocaziile nu au mai fost atât de multe. Imediat după pauză au venit şi golurile. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 50, prin Toivio.

A fost o greşeală colectivă a celor de la Farul. Sîrbu şi Aioani au gafat şi au permis finlandezilor să deschidă scorul.

Avantajul oaspeţilor nu a durat prea mult. Budescu i-a pasat lui Rivaldinho care a egalat în minutul 60 Toivio. În minutul 83, băieţii lui Gică Hagi au preluat conducerea după reuşita lui Mihai Popescu. S-a terminat Farul-HJK Helsinki 2-1 şi echipa lui Gică Hagi are prima şansă la calificarea în grupele Conference League.

Farul – HJK Helsinki, echipele de start:

Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Boli, Kiki – Artean, Nedelcu, T. Băluță – Ad. Mazilu, Rivaldinho, Budescu
Rezerve: Buzbuchi – M. Popescu, Queiros, Vînă, L. Munteanu, Vianna, Andronache, Carnat, Grameni, Marins, Dussaut
Antrenor: Gică Hagi

HJK Helsinki: Maenpaa – Toivio, Tenho, Halme – Soiri, Peltola, Kanellopoulos, Ollila – Hostikka, Radulovic, Heskinen
Rezerve: Ost, Ramula – Hamalainen, Da Graca, Riski, Bande, Olusanya, Tanaka, Hetemaj
Antrenor: Toni Korkeakunnas

Stadion: „Academia Hagi”, Ovidiu
Arbitru: Philip Farrugia / A1: Alan Camilleri / A2: Roberto Vell (toți din Malta) / Delegat UEFA: Haris Gvozden (Bosnia) / Observator UEFA: Georgios Bikas (Grecia)