Fabulos! Dan Petrescu s-a supărat și la 5-0: `Penibil! Dacă nu faci față, ce cauți aici?`

Dan Petrescu a fost foc și pară pe jucătorii lui care – țineți-vă bine! – au câștigat cu CSC Dumbrăvița, cu 5-0. E drept că CFR a deschis scorul târziu și că a făcut spectacol abia în ultimele 5-6 minute de joc, însă Petrescu a fost furios de-a binelea și i-a amenințat pe unii fotbaliști că-i paște concedierea la iarnă.

„Prima repriză am dominat-o. De fapt, tot meciul l-am dominat, dar nu ne-am creat atâtea ocazii câte mi-aș fi dorit. Ei au fost foarte bine organizați, agresivi. Mă așteptam să avem mai multe ocazii. Singura ocazie mare a fost la bara lui Deac, dar la fazele fixe am fost penibili.

Dacă în prima repriză am fi marcat două goluri, ar fi fost meciul mult mai ușor și sigur marcam mult mai multe goluri. Până la urmă, este o victorie meritată, dar mă așteptam mai mult de la echipa mea, asta e clar!

Le-am spus de la început că va fi greu. Când intri pe teren și îmbraci tricoul echipei campioane în fața propriilor suporteri trebuie să faci puțin mai mult dacă vrei să rămâi aici. Dacă nu, peste o lună vor pleca toți care nu au jucat bine, care nu au făcut față. Dacă nu faci față, ce cauți aici?”, și-a început „Bursucul” discursul.

„Mă bucur pentru Bîrligea, a marcat un hat-trick. La fel ca Buș – care iar s-a accidentat azi – a fost tot sezonul accidentat. Buș a intrat 5 minute astăzi și s-a accidentat iar. Sper ca Bîrligea să rămână sănătos. După acest hat-trick, avem nevoie de el și în campionat. Mai ales că regula U21 ne obligă…”, a mai spus Dan Petrescu.

”Deac a cerut să joace. Va fi suspendat duminică, cu Mioveni, și a vrut să joace un meci, altfel ar fi fost pauza prea mare. Zic că a fost cel mai bun jucător al nostru astăzi. Dacă ar fi după mine, Hoban ar trebui să mai joace. Nu contează vârsta, dacă e sănătos, serios și se antrenează, de ce să nu joace?

Astăzi a jucat excelent, s-a comportat foarte bine de câte ori l-am băgat. E un profesionist adevărat. Dacă dorește să rămână la club, sunt convins că cei din club îl vor ajuta, dar eu mi-aș dori să-l văd pe teren, m-ar ajuta mai mult.”, a încheia antrenorul campioanei.