Carlos Alcaraz este noul campion de la Wimbledon. L-a învins pe Novak Djokovic într-o finală fabuloasă

Carlos Alcaraz este noul campion de la Wimbledon. Spaniolul l-a învins într-un meci fabulos pe Novak Djokovic, scor 1-6, 7-6 (6), 6-1, 3-6, 6-4.

Pentru liderul mondial este al doilea titlu de Grand Slam câștigat, după cel de la US Open, în timp ce sârbul a ratat șansa de a câștiga al 24-lea titlu de mare șlem al carierei, și al 8-lea de la Wimbledon.

Sârbul a plecat cu statutul de mare favorit, iar în primul set Alcaraz nu i-a făcut față. A câștiga cu 6-1, după ce a condus cu 5-0. În setul secund, s-a ajuns la tiebreak, iar spaniolul a reușit să se impună, 7-6(6).

Nole nu s-a abținut nici în marea finală. Nu a uitat de războiul cu publicul de la Londra. În timpul partidei, după un punct câștigat la finalul setului doi, acesta le-a răspuns spectatorilor. Le-a adresat câteva cuvinte, iar din gesturile făcute s-a înțeles că a transmis: „Sunt bun!”. Sârbul a avut însă o surpriză. Publicul a început să aplaude și să-i strige numele.

În următorul act, spaniolul a câștigat 6-1. Djokovic a revenit spectaculos și a dus meciul în decisiv, după ce a câștigat setul 4, 6-3.

În ultimul set, Alcaraz a reușit să se impună, 6-4.

Carlos Alcaraz, în premieră în finală la Wimbledon

Novak Djokovic a câștigat la Londra de 7 ori, în timp ce Carlos Alcaraz a fost pentru prima dată în ultimul act pe iarba londoneză.

În semifinale, Novak Djokovic a trecut fără emoții de Jannik Sinner, 6-3, 6-4, 7-6 (4). Alcaraz l-a învins chiar mai clar pe Dannil Medvedev în penultimul act, 6-3, 6-3, 6-3.

Sârbul nu a mai pierdut în turneul de Mare Șlem din Londra de 6 ani, de la ediția din 2017. Atunci s-a retras în sferturi în meciul cu Tomas Berdych. De atunci, Djokovic a câștigat toate edițiile de Wimbledon, în 2018, 2019, 2021 și 2022.

Alcaraz și Djokovic s-au mai întâlnit o dată în acest an. La Roland Garros. Djokovic a câștigat în sferturi, 3-1, după mai bine de 3 ore de joc.

Cei doi s-au mai înfruntat și în semifinale la Madrid în mai 2022, atunci Alcaraz fiind învingător, 6-7 (5), 7-5, 7-6 (5).