Carlos Alcaraz este ultimul calificat în careul de aşi de la Wimbledon

Carlos Alcaraz s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce a dispus în sferturi de finală de danezul Holger Rune.
Liderul mondial s-a impus în meciul din sferturile de finală disputat în compania danezului Holger Rune (20 de ani, nr 6 ATP), după două ore şi 18 minute de joc. Alcaraz a câştigat partida în trei seturi, scor 7-6(3), 6-4, 6-4.

În semifinale îl va întâlni pe rusul Daniil Medvedev (27 de ani, nr 3 ATP). Medvedev a luptat aproape trei ore (două ore şi 58 de minute) pentru a se califica în penultimul act al competiţiei. Rusul a dispus în cinci seturi de americanul Christopher Eubanks (27 de ani, nr 43 ATP), scor 6-4, 1-6, 4-6, 7-6(4), 6-1.

În a doua semifinală se vor înfrunta italianul Jannik Sinner şi sârbul Novak Djokovic.