Bombă în Germania! S-a terminat Borussia Dortmund – PSG. Calificarea în finala Champions League se va decide în returul din Franța / Video

Surpriză în Germania. Borussia Dortmund a câștigat meciul cu PSG, scor 1-0, în turul celei de-a doua semifinale din Champions League. Returul are loc pe 7 mai, la Paris.

În prima semifinală, Bayern Munchen și Real Madrid au terminat la egalitate, 2-2.

Borussia Dortmund – PSG 1-0

Borussia Dortmund a deschis scorul, în minutul 36, după ce Fulkrug l-a învins pe Donnarumma cu un șut pe jos în colțul stâng. În repriza a doua, PSG a avut mai multe ocazii dar nu a restabilit egalitatea.

Ca de fiecare dată, fanii francezi au făcut spectacol în drum spre stadion. Aproape 4.000 de suporteri au făcut deplasarea.

Fanii francezi au ținut să-i aducă un omagiu unui suporter neamț decedat în ianuarie.

Nici susținătorii celor de la Dortmund nu s-au lăsat mai prejos.

Echipe de start

Dortmund: Kobel – Ryerson, Hummles, Schlotterbeck, Maatsen – Can, Sabitzer – Adeyemi, Brandt, Sancho – Fullkrug
Rezerve: Lotka, Meyer – Bynoe-Gittens, Haller, Malen, Moukoko, Nmecha, Ozcan, Reus, Sule, Watjen, Wolf
Antrenor: Edin Terzic

PSG: Donnarumma – Hakimi, Marquinhos, L. Hernandez, N. Mendes – Zaire-Emery, Vitinha, F. Ruiz – Dembele, Mbappe, Barcola
Rezerve: Navas, Tenas – Asensio, Beraldo, Kolo Muani, Lee Kang-In, Mukiele, Danilo, G. Ramos, Skriniar, Soler, Ugarte
Antrenor: Luis Enrique

Stadion: Signal Iduna Park
Arbitru: Anthony Taylor (Anglia)