Nebunie la München! S-a terminat Bayern – Real Madrid. Calificare în finala Champions League se va decide în Spania

Bayern Munchen și Real Madrid au terminat la egalitate, scor 2-2, în prima manșă a semifinalelor UEFA Champions League.

Returul este pogramat pe 8 mai. În cealaltă semifinală se întâlnesc, Borussia Dortmund  și PSG, pe 1 mai și 7 mai.

Bayern Munchen – Real Madrid 2-2

Real Madrid a deschis scorul în prima repriză, în minutul 24. Vinicius a ajuns la pasa lui Kroos și l-a învins pe Neuer la prima ocazie a spaniolilor. După pauză gazdele au revenit. Leroy Sane a restabilit egalitatea cu un șut la colțul scurt din marginea careului, pentru ca Harry Kane să-și aducă echipa în avantaj după ce a marcat din lovitură de la 11 metri.

În minutul 82, madrilenii au primit și ei un penalty pentru un fault asupra lui Rodrygo, iar Vinicius a restabilit egalitatea

Duelul din această seară a fost al 27-lea meci între cele două în Liga Campionilor. Ultima dată s-au întâlnit tot în semifinale, în sezonul 2017-2018. Atunci, Real s-a calificat după 2-1 în Germania și 2-2 în Spania.

Echipe de start:

BAYERN : Neuer (cpt.) – Kimmich, Dier, Kim, Mazraoui – Laimer, Goretzka – Sane, Muller, Musiala – Kane
Rezerve: Da. Peretz, Ulreich – Upamecano, Gnabry, Choupo-Moting, Zaragoza, Davies, Guerreiro, Tel, Pavlovic
Antrenor: Thomas Tuchel

REAL MADRID : Lunin – Vazquez, Rudiger, Nacho (cpt.), F. Mendy – Tchouameni – Valverde, Kroos – Bellingham – Rodrygo, Vinicius
Rezerve: Courtois, Kepa – Militao, Modric, Camavinga, Joselu, Ceballos, F. Garcia, Brahim, Guler
Antrenor: Carlo Ancelotti

Stadion: Allianz Arena
Arbitru: Clement Turpin (Franța)