Anunțul momentului pentru Sorana Cîrstea! Vestea venită de la WTA. Este cea mai bună din România. Ce se întâmplă cu Simona Halep

Simona Halep, suspendată provizoriu pentru dopaj, a pierdut în doar o săptămână 520 de poziții.

Anunțul momentului pentru Sorana Cîrstea

România are trei sportive în Top 100 WTA, iar Sorana Cîrstea este cea mai bine clasată. Jucătoarea de tenis este pe locul 31, cu 1.405 puncte. Următoarea poziție este ocupată de Irina Begu. Aceasta a adunat 1.197 de puncte și ocupă poziția 38.

Tot în Top 100 este și Ana Bogdan. Are 952 de puncte și în această săptămână este pe locul 59.

În schimb, Simona Halep a primit o lovitură dură. A coborât 520 de poziții în doar 7 zile și este pe locul 578. Fostul lider mondial a pierdut aproape toate punctele pe care le avea.

Constănțeanca a pierdut cele 900 de puncte pe care le câștigase anul trecut după ce a câștigat finala la Toronto. Acum mai are 70 de puncte în WTA, 60 de la Cincinnati și 10 de la US Open. În cazul în care o decizie în cazul de dopaj nu va fi luată în următoarele zile și Simona nu va putea reveni la US Open, atunci va ieși din clasamentul mondial.