Anunţul momentului pentru David Popovici! S-a aflat chiar înainte de Mondiale. Ce se întâmplă cu adversarul campionului nostru

Anunţul momentului pentru David Popovici! S-a aflat chiar înainte de Mondiale. Ce se întâmplă cu adversarul campionului nostru. Este o dezvăluire de ultimă oră care îl vizează pe înotătorul român.

Adversarul lui David Popovici, Caeleb Dressel nu s-a calificat la Campionatele Mondiale de Înot. Acestea se vor desfășura în perioada 23-30 iulie.

Anunţul momentului pentru David Popovici!

Caeleb Dressel a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de 7 ori. Nu s-a calificat anul acesta la Campionatele Mondiale de Înot, din Japonia.

Caeleb a avut un rezultat dezamăgitor, sâmbăta trecută, la Campionatele Naţionale ale Statelor Unite, ce s-au desfășurat sâmbătă la Indianapolis.

Dressel a terminat la egalitate pe locul 22 în preliminariile probei de 50 de metri liber, ratand astfel calificarea la competiția din SUA.

Caeleb Dressel a terminat pe locul trei la 50 de metri fluture, la egalitate pe locul cinci la 100 de metri fluture şi pe locul 19 la 100 de metri liber. Nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor, fiind departe de rezultatele necesare pentru a ajunge la mondiale, ce au loc între 14 și 30 iulie la Fukuoka.

Deși rezultatele nu au fost îmbucurătoare, condiția lui Dressel a fost de înțeles. A avut mari probleme de sănătate acuzate în trecut. Sportivul s-a retras brusc de la Campionatele Mondiale de la Budapesta, de anul trecut, motivul fiind problemele de sănătate nespecificate.

„Este foarte fericit unde se află acum. Acum avem un punct de plecare şi putem pleca de acolo. Evident, el a vrut să facă mai bine, dar pentru noi, este vorba doar de afişarea unor timpi pe care ar putea să-i îmbunătăţească. Este prima dată când îl văd fericit înotând de mult timp, iar un atlet fericit este un atlet rapid. Evident, nu este încă rapid, dar în condiţiile în care se află, a făcut nişte timpi buni”, a declarat Anthony Nesty, conform  SwimSwam, antrenorul principal al Universităţii din Florida.