Anunţul momentului pentru Dan Petrescu! Ce s-a întâmplat cu noua echipă a antrenorului român. Informaţii de ultimă oră

Anunţul momentului pentru Dan Petrescu! S-a aflat ce s-a întâmplat cu noua echipă a antrenorului român. Informaţii de ultimă oră despre formaţia cu care tocmai a semnat antrenorul.

Dan Petrescu nu are o misiune uşoară după ce a plecat de la CFR Cluj. Cu echipa din Gruia a cucerit patru titluri în România.

Anunţul momentului pentru Dan Petrescu!

Acum, Dan Petrescu a semnat cu Jeonbuk Motors, din Coreea de Sud. Deşi românul a semnat pe data de 9 mai cu cei de la Jeonbuk, nu a stat pe banca noii sale formații la meciul de campionat cu Gangwon, scor 2-1, în runda a 18-a.

Antrenorul român va începe activitatea la noua echipă abia din data de 14 iunie. Abia atunci ar urma să susțină și prima sa conferință de presă. Chiar dacă nu a stat pe banca noii sale echipe, Dan Petrescu pare să le fi purtat noroc sud-coreenilor la meciul cu Gangwon.

După ce în minutul 47 Jeong Tae-Wook și-a introdus mingea în propria poartă, Cho Gue-Sung a întors scorul partidei prin golurila marcate în minutele 59 și 78.

În urma succesului din deplasare cu Gangwon, Jeonbuk a urcat pe locul cinci în campionat. Aceastp poziţie asigură prezența în play-off, cu 27 de puncte. Noua formație a ”Bursucului” a cucerit 9 titluri de campioană în Asia (cel mai recent în 2021) şi două trofee în Liga Campionilor Asiei (ultimul în 2016).