Vestea serii despre David Popovici! Revenire de senzaţie pentru campionul român. Şi-a distrus toţi adversarii în Belgia

Vestea serii despre David Popovici! Revenire de senzaţie pentru campionul român. Şi-a distrus toţi adversarii în Belgia. Sportivul nostru a participat, în acest final de săptămână, la un concurs la Anvers.

David Popovici a luat startul la „Antwerp Diamond Speedo Race”. A fost un concurs mic din Belgia la care a avut primul timp în probele de 100 și 200 metri liber.

Vestea serii despre David Popovici!

David Popovici se pregătește de Jocurile Olimpice de la Paris. Programul său include și concursuri mici zonale. Popovici a concurat alături de sportivi din Belgia și Țările de Jos.

Sâmbătă a evoluat în proba de 200 metri liberi pe care a câștigat-o cu un timp de 1:46, 51. A fost urmat de Koen Marsman (Țările de Jos) cu 1:51, 13 și de Efe Ongoren (Țările de Jos) cu 1: 51, 44.

David Popovici a luat startul duminică în proba de 100 metri liber pe care a câștigat-o cu un timp de 48,34s. A fost urmat de Sean Niewold (48, 89s) și de Stan Pijenburg (49, 67s), ambii din Țările de Jos, conform gsp.ro.

Înotătorul român a început 2024 cu o competiție organizată în Luxemburg, „Euro Meet”, unde s-a impus în probele de 100 și 200 metri liber. Apoi, luna viitoare va paricipa la Campionatele Naționale de la Otopeni, care se vor desfășura între 17 și 21 aprilie.

În acest an, recordul din proba de 100 m liber, care îi aparținea lui David Popovici din august 2022, a fost îmbunătățit. De la 46,86 s-a ajuns la 46, 80. Chinezul Pan Zhanle a reușit acest timp în primul schimb al ștafetei de 4×100 m liber la Campionatele Mondiale de la Doha.