Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Rapid. Ce s-a întâmplat la revenirea lui Dan Petrescu în Superliga

Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Rapid. Ce s-a întâmplat la revenirea lui Dan Petrescu în Superliga. Tehnicianul s-a întors după doar 11 luni la formaţia ardeleană, după ce a fost dat afară de către coreeni.

Dan Petrescu a revenit la CFR Cluj pentru a se lupta pentru locul 2. Echipa ardeleană a început meciul foarte prost.

S-a terminat CFR Cluj-Rapid

Krasniqi a deschis scorul pentru oaspeţi după doar 16 minute. Oamenii lui Dan Petrescu au revenit repede pe tabelă. Bîrligea a egalat în minutul 20, după gafa lui Iacob. Apoi, peste 10 minute, Otele a făcut 2-1, după gafa portarului Ungureanu. La finalul primei reprize, oaspeţii puteau primi un penalty, dar centralul Marian Barbu, cel care a enervat pe toată lumea, nu a acordat. S-a făcut 3-1 la 10 minute de la reluare. Otele a marcat spre bucuria celor 6.010 fani prezenţi la meci, număr oficial. Noul intrat, Burmaz, a marcat cu un şut superb, în minutul 60. Mult prea lăudatul Krasniqi putea egala. A executat însă un penalty ca la judeţ şi Sava a apărat.

Scor final CFR Cluj-Rapid 3-2 şi ardelenii urcă pe locul 2, poziţie care duce în Conference League. De partea cealaltă, Rapid e ultima în play-off-ul de Superliga, fără şanse de a mai prinde un loc european.

Echipele de start la CFR Cluj – Rapid:

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Manea, Abeid, M. Ilie, Ajeti, Aussi, R. Filip, Fica, Avonou, Serebe, P. Michael
Antrenor: Dan Petrescu

Rapid: Ungureanu – Braun, Săpunaru, Iacob, Onea – Emmers, Kait, Papeau – Krasniqi, Rrahmani, Petrila
Rezerve: Drăghia, Dr. Grogore, Borza, Bădescu, Cepoi, Oaidă, El Sawy, Funsho, Cîrjan, Hasani, Burmaz, G. Gheorghe
Antrenor: Bogdan Lobonț

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”, Cluj-Napoca
Arbitru: Marian Barbu / Asistenți: Vasile Marinescu și Ferencz Tunyogi