Vestea serii despre David Popovici! Ce a făcut românul în semifinala de la 100 de metri. Reușită importantă pentru campionul nostru

Vestea serii despre David Popovici. Tânărul înotător a terminat seria pe locul 2, și s-a calificat în finală la 100 de metri liber la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni. Popovici a terminat semifinala cu timpul de 46,48. Richards a câştigat cu timpul de 46,23.

Patrick Dinu a terminat pe locul 7.

Popovici s-a calificat în semifinale la 100 de metri liber cu al doilea timp (46.70). Cel mai bun a fost italianul Alessandro Miressi (46.49).

Popovici, locul 4 în finala de 200 de metri liber

Campionul nostru nu a reușit să urce pe podium în una dintre probele sale preferate. Popovici a fost cronometrat cu timpul 1:41.52 și a terminat pe poziția a patra la 200 de metri liber. Ediția trecută, la Kazan, a câștigat medalia de aur.

Pe primul loc a terminat britanicul Matthew Richards (1:41.01), pe doi s-a clasat tot un britanic, James Guy (1:41.12), iar pe trei s-a clasat Danas Rapsys din Lituania (1:41.15).

Richards a avut și un mesaj pentru Popovici la Antena Sport.

„Mă simt foarte bine aici, lumea din tribune e fantastică, îi auzeam pe ultimii 50 de metri cum îşi încurajau favoriţii. A fost o plăcere să mă întrec cu David. E o plăcere să îmi văd colegul pe podium, de asemenea. E o seara fantastică pentru noi.

Ne-am întrecut de mai multe ori în acest sezon, eu cu David, şi o vom face din nou în această seară. De câte ori înotăm împreună e distractiv. Azi, eu am terminat primul, dar mâine poate fi diferit. Ăsta este înotul şi eu îmi propun să mă distrez la fiecare cursă.

A fost fantastic până acum, mai am multe de făcut aici. Nu a fost un an perfect, dar a fost un an foarte bun, mai am multe de îmbunătăţit”, a spus Matt Richards, pentru Antena Sport.