Un egal cât o înfrângere pentru Neluțu Sabău remiza cu Chindia: `E și o chestiune mentală!`

Universitatea Cluj a avut în mână jocul cu Chindia. A condus la Ploiești cu 2-0, însă în ultimele cinci secunde ale celui de-al cincilea minut al prelungirilor gazdele au egalat. Iar ”șepcile” roșii s-au convins câtă dreptatea a avut cel care a spus că 2-O este într-adevăr cel mai periculos scor.

Antrenorul Universității, Neluțu Sabău, n-a fost însă chiar așa de supărat ca până acum. I-a plăcut prestația elevilor săi, per ansamblu. I-a dojenit doar pe cei din apărare.

”Ne-am creat multe ocazii. Joc plăcut, dinamic, dar, din păcate, nu reușim. Trebuie să  îi împing de pe margine pe fundași să joace mult mai sus, mai agresiv, să câștige duelurile. Nu am reușit să blocăm. Am fost apatici în acele dueluri. Când trebuie să fim agresivi, ne relaxăm. Nu știu de ce.

Am fi meritat să câștigăm, la cum a arătat jocul. Nu am avut timp să mă gândesc (n.red. la faza golului celor de la Chindia). Am văzut că a fost un fault. Am cedat destul de ușor. Mai aveam câteva minute. Când nu ai jucători care să comunice, să nu tot intervin eu de pe margine, e greu.

Nu am cum să nu îi felicit, să nu fiu mulțumit. Au calitate. Majoritatea s-au descurcat foarte bine. Am controlat jocul, am pasat, dar am pierdut două puncte. Cel mai important e cum jucăm și câte ocazii ne creăm. Nu avea voie să arunce mingea acolo. Nu așa se face. Sunt agresivi. Nu ai voie să arunci mingea în careu.

Trebuie să învățăm din această înfrângere. O consider înfrangere, la fel cum am considerat și la meciul cu CS Mioveni”, a spus Sabău la Digi Sport.