Thriller la EURO 2022 de fotbal feminin: Anglia a învins Spania, după prelungiri, şi s-a calificat în semifinale

Selecţionata feminină de fotbal a Angliei s-a calificat cu emoţii în semifinalele Campionatului European – EURO 2022, pe care îl găzduieşte, după ce a învins echipa Spaniei cu scorul de 2-1, miercuri, la Brighton, într-un meci care a avut nevoie de prelungiri, anunță agerpres.

Ibericele au deschis scorul prin Esther Gonzalez Rodriguez (54), însă Anglia a egalat pe final prin Ella Ann Toone (84), iar Georgia Stanway a reuşit golul calificării în prelungiri (96), cu un şut la vinclu.

În semifinale, Anglia va înfrunta învingătoarea dintre Suedia şi Belgia, sfert de finală care se va juca vineri.

Anglia se află în semifinalele Campionatului European pentru a doua oară la rând, aceasta fiind a şasea sa semifinală europeană.