Spectacol total pe Arena Națională. S-a terminat FCSB – Rapid. Echipa lui Gigi Becali la un pas să piardă primul loc în Superliga

FCSB a pierdut derby-ul cu Rapid, scor 1-2, în etapa cu numărul 15 din Superligă. Peste 40.000 de spectatori au fost pe Arena Națională.

Echipa condusă de Elias Charalambous este deocamdată pe primul loc cu 31 de puncte, în timp ce Rapid este pe 3 cu 29 de puncte. Dacă, luni, CFR Cluj (30 de puncte) va câștiga meciul cu Hermannstadt va trece pe primul loc.

Starul meciului a fost întârziat din cauza fanilor care au aruncat cu torțe. FCSB a început în forță meciul. După 20 de minute, Sebastian Colțescu a întrerupt meciul pentru 2 minute, pentru că fanii rapidiști au aprins torțe și artificii. După reluare, Ovidiu Popescu a inrat cu talpa la Papeau și a văzut cartonașul galben. Spiritele s-au inflamat imediat și fotbaliștii au sărit la bătaie.

În minutul 39, Papeau a deschis scorul la capătul unei acțiuni individuale superbe. Paul Iacob a marcat pentru 2-0 în prelungirile primei reprize, după ce a profitat de o greșeală majoră de marcaj.

Joyskim Dawa a redus din handicap în minutul 66 cu o lovitură cu capul. În minutul 85, Șut a marcat dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Echipele de start din FCSB – Rapid:

FCSB: Târnovanu – Al. Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, A. Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu, Miculescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Al. Albu, Papeau – Funsho, B. Valle, Al. Ioniță II
Rezerve: Drăghia – Dr. Grigore, I. Cristea, Onea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Al. Stan

Stadion: Arena Națională, București
Arbitru: Sebastian Colțescu / Asistenți: Sebastian Gheorghe și Daniel Mitruți
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan / Arbitru AVAR: Stelian Slabu