Spania a învins Anglia şi a câştigat în premieră Cupa Mondială la fotbal feminin

Reprezentativa Spaniei a învins, duminică, la Sydney, cu scorul de 1-0, selecţionata Angliei, şi a câştigat în premieră Cupa Mondială la fotbal feminin.

Unicul gol al meciului a fost marcat de căpitanul Olga Carmona, în minutul 29. În minutul 70, Spania a ratat un penalti prin Jennifer Hermoso.

Anglia a ratat ocazia de a realiza dubla Euro-CM, după ce anul trecut a câştigat titlul european. Locul 3 a revenit Suediei, care a învins Australia, scor 2-0.

Spania este la a treia sa participare la Cupa Mondială, ediţiile din 2015 şi 2019. Cel mai bun rezultat al ibericelor până acum la Cupa Mondială a fost calificarea în optimile de finală (2019).

Ambele echipe au jucat în premieră finala Cupei Mondiale feminine.

Titlul câştigat de Spania vine după ce selecţionerul Jorge Vilda a fost contestat anul trecut de 15 componente ale echipei din cauza metodelor sale prea severe. Doar trei dintre acestea s-au regăsit în lotul pentru CM 2023, după ce Vilda a primit susţinerea federaţiei.

Hinata Miyazawa, cea mai bună marcatoare a competiției

Titlul de golgheter a fost adjudecat de japoneza Hinata Miyazawa, cu 5 goluri.

Cel mai rapid gol al turneului final a fost înscris de panameza Marta Cox, în grupe, contra Franţei, după numai 68 de secunde.

Cea mai tânără jucătoare a turneului final a fost Casey Phair (Coreea de Sud), la 16 ani şi de zile, fiind şi cea mai tânără care a evoluat vreodată la o Cupă Mondială, potrivit agerpres.ro.

Spania, s-a ales cu un premiu de 4,29 milioane de dolari, din totalul de 110 milioane, cât a acordat FIFA pentru participantele la turneul final.

Numărul total de spectatori la CM 2023 a fost de 1.978.274, cu o medie de 30.911 pe meci, cu peste 9.000 în plus faţă de ediţia precedentă, din Franţa (2019).