Sorana Cirstea a dat verdictul! Anunț după eliminarea de la Madrid. Surpriză totală + Ce a spus Aryna Sabalenka despre româncă

Sorana Cîrstea (locul 41 WTA) a venit cu o reacție după ce a fost învinsă de Aryna Sabalenka (locul 2 WTA) în turul secund al turneului de la Madrid, scor 4-6, 3-6.

La o zi distanță de când a pierdut în fața bielorusei, Cîrstea a postat un mesaj pe rețelele de socializare.

Sorana Cîrstea, reacție după ce a fost învinsă de Aryna Sabalenka

Sportiva a transmis că părăsește competiția cu zâmbetul pe buze. Românca a recunoscut că Sabalenka a fost mai bună decât ea.

„Uneori, adversarul este mai bun decât tine într-o zi. Face parte din joc. Încă iubesc Madridul. Îl părăsesc cu zâmbetul pe față”, a fost mesajul scris de Sorana Cîrstea pe Instagram.

Pe de altă parte, sportiva din Belarus s-a declarat extrem de mulțumită de victoria ei.

„A fost un meci grozav. Nu m-am antrenat pe terenul central de aici de când am sosit de la Stuttgart, așa că sunt foarte fericită cu această victorie. Sunt extrem de bucuroasă, mai ales că am reușit să înving o jucătoare care mă învinsese recent.

E foarte important pentru mine, sunt mulțumită că am reușit să îmi păstrez concentrarea pe toată durata meciului și că m-am luptat pentru fiecare punct. Am demonstrat că pot juca foarte bine pe această suprafață, am încredere în mine și am convingerea că pot obține rezultate mari”, a spus Aryna Sabalenka.

Sorana Cîrstea ar putea evolua la Turneul Campioanelor

După participarea în turul doi al turneului de la Madrid, românca a fost remunerată cu suma de 17.045 de euro. Ea a primit și 35 de puncte în clasamentul mondial.

De altfel, după prestațiile sale din ultimul timp, Sorana are toate șansele să evolueze la Turneul Campioanelor. Acesta este programat la sfârșitul anului.

Cîrstea se află pe locul 16 în clasamentul turneului, la mică distanță de primele opt jucătoare ce se regăsesc în top.

Spre exemplu, Cori Gauff, sportiva de pe ultimul loc care duce la Turneul Campioanelor, are acum 1.250 de puncte în ierarhia WTA Race, în vreme ce Sorana are 757 de puncte.