Șoc în Superligă! Antrenorul revelației din România vrea să plece de la echipă. Ultimul rezultat i-a pus capac tehnicianului

Marius Măldărășanu, antrenorul lui FC Hermannstadt, a amenințat cu plecarea după ultima partidă din Superligă.

Hermannstadt a pierdut confruntarea, de pe teren propriu, în fața celor de la ”U” Cluj.

Antrenorul lui Hermannstadt amenință cu plecarea

”U”Cluj a reușit să învingă pe Hermannstadt cu scorul de 1-0, iar antrenorul sibienilor a izbucnit la finalul partidei și a amenințat cu plecarea.

„Este foarte greu. Am stat și m-am gândit. Am inițiat și o discuție cu conducerea, pentru că până la urmă trebuie să schimbi ceva.

Acum, nu știm ce urmează, vedem. Nu vreau să vorbesc la cald. La cald, poți lua decizii, pe care le poți regreta. E clar că ceva trebuie să se schimbe, că se schimbă antrenorul  se schimbă atitudinea jucătorilor…

Nu se mai poate, deja suntem jos în clasament. Chiar dacă după înjumătățire vom fi foarte apropiate una după cealaltă, însă, când ai niște puncte în clasament, contează în abordarea jocurilor”, a spus Marius Măldărășanu, potrivit digisport.

”Măldă” s-a arătat nemulțumit de atitudinea elevilor săi și nu înțelege de ce elevii săi abordează meciurile ”pozitiv” doar după ce încasează un gol.

„Din păcate, am pierdut. Două reprize total opuse. Prima repriză e cea mai proastă repriză făcută de noi în acest campionat. Am fost temători, am stat foarte jos. Aveam superioritate numerică exagerată în raport cu atacanții lor. Asta îmi arată teamă. Jucând acasă, trebuia să împingem sus cu mijlocașii. Asta s-a întâmplat în repriza a doua.

A venit acea acțiune individuală, s-au temut să nu facă fault și s-a ajuns să se marcheze. În a doua repriză am schimbat, am pus presiune, am câștigat multe dueluri. Au fost situații bune, dar golurile fac diferența. Ei au marcat, noi nu. Este greu de gestionat această situație. Nu ne revenim. Avem o pasă proastă.

Trebuie să trecem peste, ne dorim asta, dar ei trebuie să înțeleagă că, deși punctele se vor înjumătăți, deja este prea mult. Totul trebuie să vină în primul rând de la ei. Nu îmi explic de ce jucăm după ce primim gol și nu jucăm de la început așa, mai ales că jucăm acasă”, a fost analiza făcută de Marius Măldărășanu.