Scandalul momentului în Superliga! Un şef de club s-a dezlănţuit. Umilinţă totală pentru un arbitru

Scandalul momentului în Superliga! Cristi Balaj s-a dezlănţuit l-a adresa unui arbitru.

Erorile făcute de Cătălin Popa la meciul Hermannstadt – Rapid l-au scos din minți pe șeful clujenilor.

Scandalul momentului în Superliga. Cristi Balaj nu l-a iertat pe Cătălin Popa

În meciul dintre Hermannstadt și Rapid, scor 1-1, la faza din care au marcat giuleștenii, Daniel Paraschiv a rămas fără o gheată după un duel cu un adversar. Cătălin Popa, arbitrul VAR, nu l-a atenționat pe Kovacs, iar golul a fost validat.

Cristi Balaj nu l-a iertat pe arbitru, mai ales că acesta a comis erori și la meciul dintre CFR Cluj și Rapid, sezonul trecut.

„Apar anumite situații în care VAR-ul trebuie să sprijine arbitrul. Cum în camera VAR a fost din nou Cătălin Popa, cel care are un istoric cu clubul Rapid, dă-mi voie să spun că el nu are credibilitate.

(n.r. – de ce mai este delegat la meciurile Rapidului) E o întrebare la care nu eu trebuie să găsesc răspuns. La Rapid – CFR Cluj cu Popa la centru, din sezonul trecut, le-a dat două lovituri de pedeapsă, ne-a anulat gol, n-a dat o eliminare la ei. Plus că din cele 6 minute de prelungire s-au jucat doar patru minute și 15 secunde.

Trebuia să adauge schimbarea și faptul că nu ne mai dădeau mingile să reluăm jocul, dar și timpul scurs pentru că un jucător de la noi nu a fost lăsat să bată o aruncare de la margine și a trebuit să intervină arbitrul. Mingea iese în corner și tu nu lași să se execute pentru că trecuseră 14 secunde, în loc să prelungești cu întreruperile pe care le-am amintit mai sus. Aici nu mai putem vorbi despre interpretare sau greșeală”, a declarat Cristi Balaj, potrivit Sport.ro.

„Ar fi arbitrat cu pamperși”

„Păi te întreb de ce nu a lăsat executarea loviturii de la colț? Era obligat să adauge timpul pierdut la minutele de prelungiri. Obligat! A încheiat partida în aceeași manieră în care a condus-o. Păi și ce-ar fi făcut dacă ar fi arbitrat meciuri cu 75.000 de spectatori, cum am arbitrat eu? Sau ce-ar fi făcut dacă i-ar fi prins pe conducătorii aceia faimoși din perioada mea? Ar fi arbitrat cu pamperși, probabil. Nu ești în stare, lasă-te. Probabil că omul, fiind președinte AJF, ridică mâna când trebuie.

Ar fi o rușine să mă compari cu el. Eu aveam probleme că nu ridicam mâna. Asta e diferența. Ei se compromit. Atât timp cât există asemenea persoane cu un asemenea comportament, nu avem ce să facem”, a mai spus Cristi Balaj.