Scandal uriaş la US Open! S-a luat la ceartă cu arbitrul meciului. Coco Gauff, acuzaţii dure la adresa adversarei / Video

Scandal uriaş la US Open! S-a luat la ceartă cu arbitrul meciului. Coco Gauff, acuzaţii dure la adresa adversarei.

La meciul din turul doi de la US Open, unde s-a și calificat, Coco Gauff s-a certat cu arbitra Marijana Veljovi.

Coco Gauff s-a luat la ceartă cu arbitrul meciului

Coco a fost foarte deranjată de tragerile de timp ale Laurei Siegemund. Aceasta a avut nevoie de aproape trei ore pentru a trece de sportiva din Germania, scor 3-6, 6-2, 6-4.

La scorul de 3-0 în setul decisiv, Gauff a mers la Marijana Veljovic și s-a plâns de modul în care adversara ei încerca să o scoată din ritm, dar și de faptul că arbitra de scaun nu intervenea.

„Nemulțumirea lui Gauff a atins apogeul în timpul setului al treilea, când s-a confruntat în cele din urmă cuarbitrul de scaun. Adolescenta a cerut ca jucătoarea de origine germană să i se impună încălcări pentru multiplele încălcări de timp”, au scris cei de la NDTV.

„Nu e niciodată pregătită când servesc eu. A depășit timpul de 4 ori. Ai penalizat-o o singură dată. Cum poate fi corect? Anunți scorul la 6 secunde după ce punctul a fost terminat.

Joc la o viteză normală (n.r. Siegemund a spus că Gauff joacă „extrem de repede”). Întrebați orice arbitru de aici. Am tăcut tot meciul, dar acum e ridicol. Nu-mi pasă ce face pe serviciul ei, dar pe serviciul meu, trebuie să fie pregătită”, i-a transmis Coco Gauff arbitrului.

@espn Coco Gauff expressed her frustration to the chair umpire after she thought her opponent, Laura Siegemund, was slow to get ready for her serves several times. #usopen #tennis #cocogauff ♬ original sound – ESPN

După câteva minute, Laura a fost penalizată cu un punct pentru întârzieri, iar Coco s-a desprins la 5-1.

Și Laura Siegemund a reacționat

Jucătoarea de tenis de origine germană, a declarat după meci că fanii de pe Arthur Ashe nu i-au arătat „niciun respect” în timp ce i-au aclamat greșelile și au făcut zgomot în timp ce servea, conform Eurosport.

Americanca și-a mai pierdut o dată serviciul, dar a închis până la urmă partida după două ore și 51 de minute de joc.

Coco Gauff va juca în turul al doilea cu Mirra Andreeva (16 ani). Sportiva din SUA a învins-o pe rusoaică la Roland Garros, scor (5)6-7, 6-1, 6-1.

US Open 2023 are loc în perioada 28 august – 10 septembrie. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.