Scandal uriaș după calificarea celor de la Real Madrid în finala Champions League. Nemții au luat foc + Reacția controversată a lui Carlo Ancelotti

Scandal uriaș după calificarea celor de la Real Madrid în finala Champions League. Șefii celor de la Bayern Munchen, dar și Thomas Tuchel, au răbufnit și au făcut praf arbitrajul.

Real Madrid s-a calificat în finala compeiției, după ce a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 2-1 (0-0). Nemților li s-a anulat un gol în prelungirile partidei, faza generând un val de comentarii.

Scandal uriaș după calificarea celor de la Real Madrid în finala Champions League

Real Madrid va juca finala Champions League după ce a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 2-1 (0-0), miercuri seara, pe Stadionul ”Santiago Bernabeu”, în manşa secundă a semifinalelor. În prelungiri, arbitrul le-a anulat nemților un gol, faza fiind una destul de controversată. Matthijs de Ligt a marcat în minutul 90+13, dar centralul Szymon Marciniak a anulat reușita pentru offside la Noussair Mazraoui. Din reluări însă, se vede că arbitrul a greșit.

Thomas Tuchel, dar și șefii clubului au făcut praf arbitrajul după meci.

„Este un dezastru absolut această decizie. Trebuie să lăsăm acţiunea să se desfăşoare până la final. Aceasta este regula, mai ales că este atât de aproape de poartă. Prima greşeală a fost făcută de arbitrul de tuşă, iar a doua de arbitru de centru”, a declarat Thomas Tuchel.

„E foarte dubios. Arbitrul a fluierat înainte ca De Ligt să șuteze pentru ca VAR-ul să nu poată interveni. Arbitrul ne-a spus că a făcut o greșeală. E o mare mizerie… Puteam avea o finală germană. Toată lumea și-a dorit, toată lumea în afara arbitrilor polonezi”, a declarat Max Eberl, directorul sportiv al bavarezilor, potrivit Bild.

Reacția controversată a lui Carlo Ancelotti

Italianul a vorbit și el despre golul anulat al celor de la Bayern Munchen, iar reacția sa a fost una destul de controversată.

„E destul de clar. Se poate să nu fi fost offside, dar arbitrul a fluierat, iar noi ne-am oprit. A arbitrat finala Cupei Mondiale, e un arbitru de nivel înalt. Ei se plâng de asta? Atunci noi ne plângem de golul anulat al lui Nacho, pentru că Kimmich s-a aruncat pe gazon”, a declarat Carlo Ancelotti.

Antrenorul lui Real a vorbit și despre prestația echipei sale în acest sezon.

„Ceea ce s-a întâmplat de multe ori s-a întâmplat din nou. Este ceva inexplicabil, fanii care ne împing de la spate, o atmosferă fantastică și jucători care nu încetează să creadă. Am jucat bine, dar a fost un joc dificil și complicat. Am avut puterea să nu ne pierdem capul și, încetul cu încetul, am întors partida.
Mulțumesc clubului, fanilor și jucătorilor, care au avut un sezon la care nici măcar eu nu mă așteptam. Am crezut că nu putem. A ajunge în finală este un succes și, orice s-ar întâmpla, vom sărbători La Liga alături de fani. Această fericire s-a răspândit la jucători”, a mai spus Ancelotti.

Real Madrid va juca a 18-a sa finală în cea mai importantă competiție europeană intercluburi, pe care a câştigat-o de 14 ori.