S-a terminat meciul care l-a enervat grav pe Gigi Becali! Final cu multe goluri în ultimul meci din play-out. FC Botoşani-CS Mioveni, ultima reprezentaţie a argeşenilor în Superliga

S-a terminat meciul care l-a enervat grav pe Gigi Becali! Final cu multe goluri în ultimul meci din play-out. FC Botoşani-CS Mioveni a fost ultima reprezentaţie a argeşenilor în Superliga.

Gigi Becali s-a enervat crunt la meciul din Moldova. Cei de la CCA au decis ca această partidă fără miză să fie condusă, în totalitate, de o brigadă feminină. Becali o atacase, în urmă cu câteva zile şi pe Iuliana Demetrescu.

S-a terminat meciul care l-a enervat grav pe Gigi Becali

Partida dintre FC Botoşani şi CS Mioveni a fost una fără miză. Botoşaniul era scăpată, în timp ce oaspeţii sunt retrogradaţi deja, de câteva etape. Gazdele antrenate de Flavius Stoican au deschis repede scorul prin Mailat, în minutul 9. S-a făcut 2-0 cu 5 minute înaintea pauzei. A marcat Dican.

Guţea a redus din diferenţă. A fost primul gol marcat de Mioveni în acest play-out. Pe final, a marcat şi Mihai Roman II, dar şi Mailat, care a reuşit dubla. În prelungiri, a marcat şi Eduard Florescu, direct din corner. S-a terminat FC Botoşani-CS Mioveni 5-1. În ciuda acestui rezultat, moldovenii termină pe locul 6 în play-out, imediat peste locurile de baraj. Se pare că acesta a fost ultimul meci al lui Flavius Stoican pe banca gazdelor. De partea cealaltă, argeşenii retrogradează în liga secundă.

FC Botoșani – CS Mioveni, echipe de start:

FC BOTOȘANI (4-3-3): Ducan – Ilaș, Sadiku, Pius, Țigănașu – Ivanov, Dican, Cioiu – Dragu, M. Roman I, Mailat
REZERVE: Tomache – Petor, G. Dragomir, Mutombo, E. David, Cărăușu, Burlacu, M. Roman II, Ed. Florescu
ABSENȚI: Zabou, Șeroni (accidentați), Tallo (în afara lotului)
ANTRENOR: Flavius Stoican

CS Mioveni: Sima – Marquinos, Șerbănică, Lixandru, Rădescu – Toma, Panait, Pop, Gutea – Rusu, Buziuc
Rezerve: Bucur, Burnea, Căprescu, Coșereanu, Krasniqi, Militari
Antrenor: George Cotigă

Stadion: Municipal (Botoșani)
Arbitru: Peşu Ionela Alina (Craiova – Dolj) / A1: Iugulescu Petruţa (Buftea – Ilfov); A2: Constantinescu Daniela (Craiova – Dolj)
Arbitru VAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti – Bucureşti) / Arbitru AVAR: Demetrescu Iuliana Elena (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea)