Românul care îl va fluiera pe Cristiano Ronaldo! Amănunte de ultimă oră. Decizia este finală

Românul care îl va fluiera pe Cristiano Ronaldo! El este arbitrul care a fost delegat la meciul celor de la Al-Nassr. Decizia este finală.

Radu Petrescu va arbitra luni seară partida dintre Al Nassr Riyadh și Al Wehda. Partida contează pentru semifinalele Cupei Regelui, din Arabia Saudită.

Radu Petrescu nu este la primul meci în Arabia Saudită

Radu Petrescu nu este la primul meci în Arabia Saudită. Ultimul meci condus de arbitrul român, în țara arabă, a fost partida dintre Al Hilal și Al Fateh, încheiată cu victoria gazdelor, scor 3-1.

Totuși, partida menționată anterior nu a fost lipsită de incidente. Arbitrul român a făcut o gafă, care ar fi putut schimba soarta partidei.

În minutul 15 al meciului, Radu Petrescu nu a văzut un henț făcut de unul dintre fotbaliștii de la Al Fateh. Atunci, arbitrul din camera VAR i-a atenționat acest lucru, iar centralul român a acordat lvitură de la 11 metri.

În schimb, centralul a luat o decizie importantă, de data asta corectă. Acesta l-a eliminat în minutul 67 pe fotbalistul Al Boleahi, legitimat la Al Hilal, din cauza cumulului de cartonașe.

După partida pe care a arbitrat-o în Arabia Saudită, Petrescu s-a întors în țară, iar la 49 de ore distanță a fost la „centru”, în partida dintre Sepsi Sf. Gheorghe și FCU Craiova.

Decizia CCA de a-l delega pe arbitrul din București la meciul lui Sepsi a fost una la limita regulamentului. În regulamentul arbitrilor este precizat faptul că un oficial trebuie să primească o pauză de minimum 48 de ore, după fiecare meci.