Rezultat crucial în lupta pentru evitarea retrogradării! S-a terminat UTA-Hermannstadt. Meciul, decis de un penalty

Partida dintre UTA Arad și FC Hermannstadt s-a încheiat cu scorul de 1-0. Meciul a contat pentru etapa a 6-a a play-out-ului Superligii.

Prima repriză a partidei a fost una foarte echilibrată, iar nicio formație nu a reușit să fie foarte periculoasă în fața porții. Astfel, prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0.

Repriza a doua a început mult mai bine pentru UTA, care a reușit să marcheze singurul gol al partidei în minutul 52, după un penalty transformat de Roger.

Meciul a fost unul cu emoții, dar nu datorită ocaziilor. În minutul 73, Rareș Pop s-a prăbușit pe teren. Fotbalistul se află acum în afara oricărui pericol.

Din cauza prăbușirii tânărului jucător, arbitrul partidei a acordat 10 minute de prelungire pentru meci. În minutul 90+7, cei de la UTA au mai marcat un gol, care a fost anulat pentru offside.

În urma acestui rezultat, UTA Arad se află pe locul 14 în campionat, cu 21 de puncte, iar Hermannstadt ocupă poziția a 10-a, cu 27 de puncte.

Echipele de start

UTA Arad: Fl. Iacob – R. Benzar, Benga, Hoxhallari, Abeid – Roger, Batha, Ubbink – M. Pop, Milosevic, Otele
Rezerve: Kucher – Vukcevic, Cascini, P. Anton, Postolachi, Stahl, Șteau, Keșeru, M. Dobrescu

Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Sota Mino, Alhassan – Balaure, Limaj, C. Popescu – Paraschiv
Rezerve: Muțiu – Ene, Medina, Biceanu, Oroian, P. Iancu, P. Petrescu, Bărbuț, Babic

Arbitru: Viorel Flueran (Craiova). Aistenți: Valentin Avram (București), Ciprian Danșa (Satu Mare). Rezervă: Robert Avram (Pitești).
Arbitri VAR: Iulian Dima (București), Marius Badea (Rm. Vâlcea).
Observator CCA: Ioan Bogdan (Arad).
Observator LPF: Zoltan Szekely (Baia Mare).