Rămâne cum am stabilit! Real Madrid și Napoli s-au calificat fără probleme în sferturile Ligii Campionilor!

Se mai văzuseră minuni și remontade de senzație în fotbalul mondial. Era în joc un nume, Liverpool, cu ceva pedigree în acest sens, așa că n-a părut deloc deplasată așteptarea vis-a-vis de returul de pe Bernabeu.

Dar dacă n-a fost deplasată, cu siguranță a fost supraevaluată capacitatea ”cormoranilor” să demonteze acel 2-5, coșmar suprem pe Anfield.

Ciudat a fost însă că n-a mai ieșit spectacolul din tur. Realul a deșertat tot sacul în deplasare și n-a apăsat nicio clipă pe pedala de accelerație. Iar jocul static al galacticilor i-a hipnotizat parcă pe britanici, care în partea secundă n-au reușit nici un șut la poarta lui Curtois.

Și când toată lumea credea că Real Madrid și Liverpool vor încheia cu o remiză albă, eternul Benzema l-a învins pe Alison și a făcut 1-O și 6-2 la ”agregate”. Dar trupa lui Carlo Ancelotti își luase deja biletul pentru sferturile Champions League odată cu acel 5-2, fluierat de românul Istvan Kovacs.

Vedi Napoli, poi muori!

În Italia, în schimb, pe ”Diego Armando Maradona”, Napoli n-a avut milă de Eintracht, sub privile Dilettei Leotta, cea mai sexy jurnalistă din Peninsulă.

După ravagiile făcute de câteva sute de ultrași nemți prin oraș, înainte de meci, atmosfera a devenit incandescentă la poalele Vezuviului.

Iar elevii lui Luciano Spalletti nu s-au încurcat. Osimhen a deschis scorul în prelungirile primei părți și tot el a făcut 2-O în minutul 53. Zielinski a modificat și el tabela, în minutul 64. 2-0+3-0=5-0, iar napoletanii au încheiat ”dubla” cu ”ole”-uri publicului și continuă visul în Liga Campionilor.

Manchester City, Inter, Bayern, AC Milan, Benfica și Chelsea sunt celelalte echipe care s-au calificat deja în „sferturi”