S-au stabilit recorduri istorice! Liverpool nu a mai pățit niciodată așa ceva

Meciul dintre Liverpool și Real Madrid a fost unul dintre cele mai spectaculoase din ultimii ani, iar la final s-au stabilit recorduri istorice.

Specialiștii de la OptaJoe au analizat meciul și au anunțat faptul că s-au stabilit recorduri istorice pentru Uefa Champions League.

Liverpool, umilință fără precedent

Este pentru prima dată în istoria cupelor europene când Liverpool încasează 5 goluri pe teren propriu.

Liverpool a devenit prima formație din istoria Champions League, care a condus cu 2-0, dar ulterior a pierdut la 3 sau mai multe goluri diferență.

Real Madrid este prima echipă care marchează 5 goluri într-o partidă de Champions League, deși a avut mai puțin de 10 șuturi la poarta adversă (9).

La 22 de ani și 224 de zile, Vinicius Junior e cel mai tânăr jucător care marchează o dublă pe Anfield, de la Johan Cruyff, în decembrie 1966. Legendarul olandez avea atunci 19 ani și 233 de zile.

Mo Salah este primul jucător care reușește gol și assist în 8 meciuri diferite din Liga Campionilor.

Klopp: Le-am făcut cadou golurile

Managerul lui Liverpool susține că echipa sa a făcut cadou golurile celor de la Real Madrid, care a înscris la fiecare ocazie.

„Debutul de meci a fost excelent. A fost exact cum ne-am dorit, cum vrem să jucăm. Le-am pus probleme pe tot terenul, am citit bine jocul, a fost un start super intensiv. Am condus cu 2-0. Cred că toată prima repriză a fost bună, în afara golurilor (încasate). Dar am devenit mai pasivi, nu am mai stat aşa cum trebuia pe teren şi nu am mai presat când trebuia, pentru că dacă devii pasiv împotriva acestei echipe, eşti pedepsit.

Totul a fost foarte evident. Le-am făcut cadou toate cele cinci goluri, ne puteam descurca mai bine la toate dintre ele. În repriza secundă a fost meciul pe care şi-l dorea Real Madrid, ideal pentru ei. Real te pedepseşte de fiecare dată, nu te iartă. Am jucat la fel şi în alte meciuri.

Nu trebuie să ne apărăm cu toţi rivalii noştri, ca şi cum am juca împotriva lui Real Madrid. Este una dintre cele mai bune echipe din lume şi, slavă Domnului, nu trebuie să jucăm împotriva lor în fiecare săptămână. Este foarte greu să te aperi împotriva lor”, a declarat Jurgen Klopp, informează The Sun.

Carlo Ancelotti se teme pentru retur

Antrenorul celor de la Real Madrid, Carlo Ancelotti, susține că echipa sa trebuie să fie extrem de atentă la meciul retur.

“Am obţinut un avantaj în primele 90 de minute şi acum trebuie să gestionăm bine returul. Liverpool este o echipă extrem de competitivă şi din nefericire confruntarea nu s-a terminat. Liverpool este o echipă mare, are un ritm de joc alert. Va fi dificil pentru noi”, a spus Ancelotti.

Real Madrid a învins, marţi seară, pe Anfield, cu scorul de 5-2, echipa Liverpool, în prima manşă a optimilor Ligii Campionilor. Madrilenii au fost conduşi cu 2-0, dar s-au impus cu 5-2, într-un meci spectaculos arbitrat de Istvan Kovacs, partidă marcată de greşelile ambilor portari dar şi de „dublele” reuşite de Vinicius şi Benzema.