Prima sportivă din România, calificată la Jocurile Olimpice 2024. A terminat pe locul 3 maratonul de la Barcelona

Atleta Delvine Relin Meringor este prima sportivă calificată la Jocurile Olimpice de la Paris.

Meringor, antrenată de Valentin Anghel, a terminat pe locul trei Maratonul de la Barcelona, cu 2h.20:48, al doilea timp din istoria probei în România. Astfel a realizat baremul de participare pentru Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, anunţă CSA Steaua.

Cursa a fost câştigată de Zeineba Yimer Worku (Etiopia), cu 2h.19:44. Pe poziţia a doua s-a clasat Selly Chpeyego (Kenya) cu 2h.20:04.

Competiţia aflată la a 44-a ediţie s-a desfăşurat în acest weekend la Barcelona, cu participarea a 15200 de alergători dintre care 3600 în proba feminină.

Delvine Relin Meringor s-a născut în Kenya, dar din 2021 reprezintă România.

„România este acum țara mea și sunt fericită de alegerea făcută. Voi da totul pentru o medalie la Paris”, a spus în urmă cu ceva timp Delvine Meringor pentru site-ul oficial al celor de la CSA Steaua București.