Ons Jabeur a câștigat titlul la Charleston. Ce mesaj a avut pentru Aryna Sabalenka

Ons Jabeur , numărul cinci mondial, a câştigat turneul WTA 500 de la Charleston (Statele Unite), dotat cu premii totale în valoare de 780.637 de dolari.

După meci, aceasta a avut un mesaj pentru Aryna Sabalenka.

Ons Jabeur a câștigat turneul WTA de la Charleston

Ons Jabeur şi-a luat revanşa după finala pierdută în faţa elveţiencei. Este vorba despre ediţia de anul trecut a competiţiei din Carolina de Sud (1-6, 7-5, 4-6).

Tunisianca în vârstă de 28 de ani a fost finalistă la Wimbledon şi US Open în sezonul trecut. Acum, ea a revenit cu această ocazie la cel mai înalt nivel.

De altfel, Jabeur a fost absentă din circuit începând din luna februarie. Atunci ea a fost supusă unei „operaţii minore”. Apoi, sportiva a fost eliminată luna trecută în turul secund la turneele WTA 1.000 de la Indian Wells şi Miami, conform Agerpres.

Succesul de duminică este al 37-lea obţinut pe zgură de Ons Jabeur, începând cu debutul sezonului 2020.

Acesta este cel mai mare număr de victorii obţinut de o jucătoare din circuitul WTA în perioada care s-a scurs de atunci. Astfel, tunisianca a devenit o pretendentă puternică la câştigarea titlului la turneul de Mare Şlem de la Roland Garros.

Ons Jabeur, mesaj pentru Aryna Sabalenka

După victoria contra Belindei Bencic, Jabeur a dorit să transmită un mesaj de sprijin pentru Aryna Sabalenka, criticată de colegele din circuit din cauza originilor sale, în contextul războiului din Ucraina, conform Tennis Channel.

„Am fost foarte fericită pentru Aryna când a câştigat Australian Open. Ştiu cât s-a chinuit, ştim cu toţii ce se întâmplă în vestiar. În plus, şi oamenii sunt răi cu comentariile lor în social media. Respect enorm pentru Aryna, mi-aş dori ca toţi ceilalţi să nu mai judece atât de repede”, a transmis Jabeur.